Welkom  

   

Mijn Menu  

   

What's Up  

Geen evenementen
   

Wedstrijd  

Geen evenementen
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
Welkom, Gasten

Onderwerp: Droogvallen met Kelt 620 of zoeken naar kimkieler?

Droogvallen met Kelt 620 of zoeken naar kimkieler? 24 dec 2025 09:42 #1664866

Hallo zeilers,

Wij zijn nieuw op dit forum; sinds twee jaar de gelukkige bezitters van een Kelt 620. Heerlijk zeilbootje, voorlopig voornamelijk Lauwersmeer gedaan. Maar de (oostelijke) Waddenzee begint ook te lokken, liefst ook droogvallen... Wij vragen ons af of de Kelt hiervoor een geschikte boot is. In het bijzonder:

- Hij steekt 1.05 m, kan je hier op veel plekken mee terecht?
- Zijn wadpoten / wadstutten een goede en stevige optie om droog te vallen met een Kelt? Goed nieuws: de boot heeft al wel plaatjes waar de wadpoten bevestigd kunnen worden. Is dat het lastigste gedeelte van het ontwerp? Verder: zelf maken of zijn die ook tweedehands te koop?
- Hij heeft een vinkiel, lijkt mij best wel kort, wordt dit stabiel? En kun je dan ook met de ladder van de boot af, of kan hij dan in de lengte omklappen :-D?
- Of zeggen jullie: als je veel het wad op wilt kun je beter op zoek naar een kimkieler, bv een Leisure 20 of 23 of een vergelijkbaar bootje?
- (Verder gaan we natuurlijk ons marifoon diploma halen etc.)

Heel veel dank, wij hebben er veel zin in!
Diederik en Friso
Alleen ingelogde leden kunnen reageren.

Droogvallen met Kelt 620 of zoeken naar kimkieler? 24 dec 2025 19:49 #1664929

  • Keezx
  • Keezx's Profielfoto
  • Offline
  • Gebruiker
  • Berichten: 86
Ik zeg , ga voor het laatste, een boot die ongeveer rechtop droogvalt heb je zoveel meer plezier van ,ALS droogvallen je ding is...
Waarschijnlijk kan het best voor een keertje, een 620 loopt w.s. niet vol als het water weer komt.
Ik verwacht ook geen problemen met de langsscheepse balans als hij op poten staat.
In wadpoten zie ik overigens , als geharnaste droogvaller, niet veel, maar misschien zijn er mensen met redelijke ervaringen met die dingen.
Laatst bewerkt: 24 dec 2025 19:52 door Keezx.
Alleen ingelogde leden kunnen reageren.

Droogvallen met Kelt 620 of zoeken naar kimkieler? 25 dec 2025 09:50 #1664960

  • mim
  • mim's Profielfoto
  • Offline
  • Gebruiker
  • Berichten: 291
Met 1.05 diepgang kun je - met wat gereken - op heel veel plekken komen op het wad. Vanuit het Lauwersmeer ligt een geweldig scharrelgebied voor je deur. Elke dm minder diepgang vergroot je scharrelgebied. Kimkielen of midzwaard maken het (soms opnvrijwillig) droogvallen gemakkelijk, zonder gedoe. Je vaart op het juiste tijdstip vast en klaar. Met wadpoten kan het ook, wel op een vlakke harde plaat (die zijn er genoeg), en met wat gedoe. Je kunt ze zelf maken (bv www.nboa.nl/wp-content/uploads...09/Wadpoten-NB24.pdf ). Het is wel verleidelijk om over te stappen op midzwaard (minste diepgang) of een kleine kimkieler (rond de 0,8 m).Het voordeel van een kimkieler vind ik is dat je niet bang hoeft te zijn voor scherpe dingen op de bodem, bv een mosselbank, die je romp beschadigen.
Alleen ingelogde leden kunnen reageren.

Droogvallen met Kelt 620 of zoeken naar kimkieler? 25 dec 2025 11:17 #1664966

  • hyd
  • hyd's Profielfoto
  • Offline
  • Gebruiker
  • Berichten: 57
Sluit een kleine catamaran niet uit. Een Hirondelle: 7x3x0,75. Veel ruimte, rechtop zeilen en droogvallen geen enkel probleem.
Bijlagen:
Alleen ingelogde leden kunnen reageren.

Droogvallen met Kelt 620 of zoeken naar kimkieler? 25 dec 2025 11:33 #1664967

  • Mischief
  • Mischief's Profielfoto
  • Offline
  • Gebruiker
  • Berichten: 1797
Ahoy,

Ik vind wadpoten zeker een idee. Het is een voor een boot met een relatief lange 'zool' onder de kiel een goed alternatief. Bovendien kun je er relatief goedkoop eerst mee experimenteren voordat je ze definitief maakt.
Maak ze als 'tijdelije' van een paar stevige latten met een dwarshout erop geschroefd (als een soort ondersteboven kruis. ) Hou ze wel Iets te lang met een paar gaten ter hoogte van de railing. Zodat je ze met een lijntje op hun plek kunt vasthouden aan een klamp, leioog of iets anders stevigs in het gangboord. Je "hangt" de boothals het ware in de wadpoten.

Het enige probleem dat ik zie is dat je mogelijk (als je met zijn tweeën voorin gaat liggen of op de punt gaat zitten, over de voorste hoek van de kiel zou kunnen kantelen. Het aangehangen roer komt waarschijnlijk niet eens op de bodem.
Cygnet 20,
Piraat, Vaurien, Schakel, Windglider, Etap 22i, Roxane, Winner 1010, Cygnet 20, Lamoille, Vajda, RED & Lightboardcorp SUP.
....Ligplaats Sint Annaland
Alleen ingelogde leden kunnen reageren.

Droogvallen met Kelt 620 of zoeken naar kimkieler? 25 dec 2025 12:16 #1664971

  • Wadloper
  • Wadloper's Profielfoto
  • Offline
  • Gebruiker
  • Berichten: 29272
mim schreef :
Kimkielen of midzwaard maken het (soms opnvrijwillig) droogvallen gemakkelijk, zonder gedoe. Je vaart op het juiste tijdstip vast en klaar. Met wadpoten kan het ook, wel op een vlakke harde plaat (die zijn er genoeg), en met wat gedoe.

Met wadpoten kun je natuurlijk ook gewoon vastvaren.
Zeker als je nog mogelijkheden hebt om de wadpoten nog wat bij te stellen. Je moet, zeker als je in de buurt van halftij zit (bij zakkend water vanzelfsprekend) wel vlot werken bij het installeren van je wadpoten. Dan zakt het water, bij een getijslag van 220 cm., met ongeveer 1 cm per minuut.

TS schrijft overigens dat de boot al een voorziening heeft om wadpoten installeren. Mogelijk kan hij ze al installeren voor ie vastvaart.
Alleen ingelogde leden kunnen reageren.

Droogvallen met Kelt 620 of zoeken naar kimkieler? 25 dec 2025 14:40 #1664979

  • rooiedirk
  • rooiedirk's Profielfoto
  • Offline
  • Gebruiker
  • Berichten: 7195
Laatst bewerkt: 25 dec 2025 14:41 door rooiedirk.
Alleen ingelogde leden kunnen reageren.

Droogvallen met Kelt 620 of zoeken naar kimkieler? 25 dec 2025 18:53 #1664995

  • Keezx
  • Keezx's Profielfoto
  • Offline
  • Gebruiker
  • Berichten: 86
ja, wadpoten zijn misschien wel de beste/goedkoopste manier om het droogvallen te gaan ervaren, wat meer gedoe dan ankertje droppen en wachten, maar ook voordelen...
Je mist de voordelen van zeer kleine diepgang, maar incidenteel misschien wel prima te doen.
Alleen ingelogde leden kunnen reageren.

Droogvallen met Kelt 620 of zoeken naar kimkieler? 26 dec 2025 09:49 #1665023

Heel veel dank allemaal voor de input en suggesties, en de foto van een drooggevallen Kelt, prachtig om te zien :-D! Ook de link naar de constructie van de wadpoten, super, gaan we mee aan de slag!

We gaan het maar gewoon eens proberen komend jaar, en dan kunnen we daarna zien hoe het bevalt en of we over willen stappen op een kimkieler. Wat droogvallen met wadpoten betreft:

- Ik neem aan dat je een extra lang laddertje meeneemt, die je naast de boot zet ipv eraanhangt, omdat je niet dat extra gewicht wil tijdens het klimmen - of ben ik veel te bang dat de boot omgaat, en is hier geen sprake van ook al hang je er een laddertje aan?

- En mocht ie wel omgaan / op een oor liggen: zijn er nog tips om te voorkomen dat ie volloopt ipv zich weer opricht als het tij weer opkomt? Weet iemand of dit bij een Kelt 620 iets is om je zorgen over te maken?

Veel dank weer,
Diederik en Friso
Alleen ingelogde leden kunnen reageren.

Droogvallen met Kelt 620 of zoeken naar kimkieler? 26 dec 2025 10:55 #1665030

  • rooiedirk
  • rooiedirk's Profielfoto
  • Offline
  • Gebruiker
  • Berichten: 7195
Als er geen water binnenkomt bij het afgaand tij, dan gaat het met opkomend water ook goed!
Ik ken geen jachten waarbij het fout gaat, het is hooguit (erg) oncomfortabel.

Hoe scheef kan je zeilend gaan voordat er water binnenkomt? Droogvallend rust er nog heel veel gewicht op de kiel(ballast), je begint dan een stuk eerder te 'drijven'.
Alleen ingelogde leden kunnen reageren.

Droogvallen met Kelt 620 of zoeken naar kimkieler? 31 dec 2025 14:04 #1665598

  • Keezx
  • Keezx's Profielfoto
  • Offline
  • Gebruiker
  • Berichten: 86
DiederikRoest77 schreef :
CUT

- Ik neem aan dat je een extra lang laddertje meeneemt, die je naast de boot zet ipv eraanhangt, omdat je niet dat extra gewicht wil tijdens het klimmen - of ben ik veel te bang dat de boot omgaat, en is hier geen sprake van ook al hang je er een laddertje aan?

CUT
Veel dank weer,
Diederik en Friso

Je overschat het gewicht dat een persoon in de schaal werpt t.o.v. je boot enigszins.
Ladder aan de spiegel hangen , (desnoods een verlenging van de zwemtrap) , dan loop je geen risico, in de langsrichting staan de meeste boten als een huis.
Alleen ingelogde leden kunnen reageren.

Droogvallen met Kelt 620 of zoeken naar kimkieler? 04 jan 2026 18:46 #1666010

  • ESC
  • ESC's Profielfoto
  • Offline
  • Gebruiker
  • Berichten: 4

Dag Diederik,
Droogvallen is gemakkelijker dan je denkt! Experience starts when you begin!
-Wad poten werken alleen goed op een vlakke harde bodem
-Je kunt van te voren inschatten welke helling de boot krijgt, door een (denkbeeldige) lijn te trekken van de kiel tot de ronding van de kim.
Zie bijgaande foto, het water stond nooit in het gangboord.
-Zoek een dag uit met stabiel weer op een beschutte plek, waar geen kans is opgolfslag en een vlakke bodem, dus niet op de rand van een geul en ook niet in de modder.
-Vanzelfsprekend heb je de app Quicktide op je telefoon.
Groet Ed
Never spoil a fair wind
Laatst bewerkt: 04 jan 2026 18:52 door ESC. Reden: Bijlage
Alleen ingelogde leden kunnen reageren.
Tijd voor maken pagina: 0.127 seconden
Gemaakt door Kunena
   
   
   
   
© Zeilersforum.nl