Mijn tweede ‘accuvraag’ gaat over de aansluiting die de werf gemaakt heeft bij de nieuw geplaatste boegschroef. Ik heb dit voorjaar een Vetus 55kgf boegschroef laten plaatsen. Hiervoor is een aparte Optima Red Top accu vlak bij de boegschroef plaatst, uiteraard apart gezekerd en met een eigen schakelaar’.
NB: De installatie is nog niet helemaal af, want de draadloze afstandbediening is bij Vetus in backorder, dus de boegschroef is nog niet gebruikt, maar ik wilde met Pasen toch graag varen.
Bij het afsluiten van de stroom van de twee bestaande accu’s met de bekende keuzeschakelaar (1, 1+2, 0) bleef de accuspannings-display op mijn schakelpaneel gewoon 12,8V aangeven. In eerste instantie dacht ik aan een defect in de keuzeschakelaar. Het duurde even voor dat ik me realiseerde dat de “+” van boegschroefaccu is aangesloten op de “+”-out van de keuzeschakelaar via een Cyrix-CT. Het effect was natuurlijk dat ik alle elektrische systemen kon steeds kon gebruiken. Pas toen ik de hoofdschakelaar van de boegschroefaccu uitschakelde was alle stroom er af.
Nu ben ik maar een leek op het gebied van elektra en nog onvoldoende bekend met de eigenschappen van de kleine Cyrix-CT (volgens mij 12/12 120), maar ik dacht dat deze accuscheider ook een diodefunctie zou hebben waarbij de Optima Red Top wel geladen zou worden, maar de stroom alleen aan de boegschroef zou leveren en niet aan de rest van het schip.
Wat mijn ook zorgen baart is dat is dat wanneer ik een van de twee regulier accu’s inschakel deze parallel staat met de boegschroefaccu. Of is dit gewaarborgd via de Cyrix CT?
Kan iemand mij uitleggen of dit goed is aangesloten of dat ik toch met de werf in conclaaf moet om dit te laten veranderen?