Welkom  

   

Mijn Menu  

   

What's Up  

Geen evenementen
   

Wedstrijd  

Geen evenementen
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
Welkom, Gasten

Onderwerp: Dart 18 grootzeil strijken

Dart 18 grootzeil strijken 12 aug 2010 20:00 #142183

  • PimS
  • PimS's Profielfoto
  • Offline
  • Gebruiker
  • Berichten: 5
Hallo,
Bij het strijken van het grootzeil moet ik de boot (Dart 18) altijd op zijn kant leggen om de het zeil van de haak, in de top van de mast, los te krijgen. Heeft iemand een tip hoe het grootzeil te strijken zonder de boot te moeten kantelen?
Dank!
Laatst bewerkt: 13 aug 2010 23:30 door Delphi32.
Alleen ingelogde leden kunnen reageren.

Re: Dart 18 12 aug 2010 20:17 #142194

  • beewee
  • beewee's Profielfoto
  • Offline
  • Gebruiker
  • Berichten: 11816
Ik ken de Dart niet, maar heb wel op Prindles en Hobies gezeild.

Je hebt neem ik aan een roterende mast, waarin bovenin een platte haak zit. Die haak, die aan één zijde van de mast zit, valt bovenin een oog die aan het einde van de grootzeilval zit en houdt zo het grootzeil in positie zonder dat de spanning van de val de mast te veel belast of dat het zeil door rek in de val kan zakken.

Om het grootzeil te strijken trek je het grootzeil nog iets verder omhoog met de val. Dan kijk je goed omhoog naar de haak. Je moet de mast namelijk zo roteren dat de haak daardoor uit het oog schiet. Dat is even proberen, kijken en nog eens proberen, een handigheidje.

Zodra dat gelukt is zorg je ervoor dat de mast nog even niet terug kan draaien. Nu kun je het grootzeil met de val laten zakken en kun je de mast weer in middenstand draaien.

Maar veel levert het niet op: als je je zeil met zorg behandelt haal je voor het strijken toch de spanning van de doorlopende zeillatten? En dat kan écht alleen maar met de boot op zijn kant.

Ook het hijsen kan op dezelfde manier zonder de cat op zijn zij te leggen al heeft dat ook hier weinig voordeel: hij moet toch op zijjn zij om de spanning van de zeillatten te stellen.
Alleen ingelogde leden kunnen reageren.
Tijd voor maken pagina: 0.103 seconden
Gemaakt door Kunena
   
   
   
   
© Zeilersforum.nl