Welkom  

   

Mijn Menu  

   

What's Up  

Geen evenementen
   

Wedstrijd  

Geen evenementen
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
Welkom, Gasten

Onderwerp: Spinaker les

Spinaker les 29 juli 2012 11:54 #304901

  • MoonRiver
  • MoonRiver's Profielfoto
  • Offline
  • Gebruiker
  • Berichten: 1609
Hallo mede zeilers,
Ik heb recent een passende tweedehands Spi met snuffer op de kop getikt voor mijn 30 voeter.
Dinsdag heb ik die samen met een vriend uitgeprobeerd. We hadden het grootzeil op en gingen plat voor de wind. Ik vond het erg lastig het zeil mooi gevuld te houden, het dweilde regelmatig achter het grootzeil en kwam dan weer met een flinke ruk terug in vorm.
Het grootzeil stond aan BB. We hebben geprobeerd de spi boom naar SB uit te brengen zodat de spi meer naast de boot kwam uit de luwte van het grootzeil, maar dan werd de boom vaak omhoog getrokken, wat de vorm ook weer niet ten goede kwam.
Ik heb gelezen dat het ook handig is een lijn te nemen van spi boomtip naar het dek als neerhouder, dat ga ik de volgende keer proberen.

het lijkt me leuk en leerzaam als iemand me aan boord een les spinakeren zou willen geven op een avondje om het zeil onder controle te krijgen en me te leren hoe je zo'n zeil optimaal trimt.
Meerdere opstappers of geinteresseerden zijn welkom aan boord!

Mijn boot (niet high-tec, maar een polyester S spant uit '77 van 9 m) ligt in weesp, en ik vaar vanuit Muiden op het ijmeer en markermeer.
Ik ben tot eind augustus weg (zuidkust Engeland), maar daarna veel beschikbaar.

Ik hoor het graag!
Groet,
Jeroen

PS; op de foto zat de boom nog niet vast aan de SB hoek van de SPi, dat hielp ook niet :-)
Piraat -> Laerling -> Wibo 740 -> Zeilsloep -> Wibo 835 -> Bakdekkruiser -> Taling 30 -> Taling 32 :)
Laatst bewerkt: 29 juli 2012 12:01 door MoonRiver.
Alleen ingelogde leden kunnen reageren.

Re: Spinaker les 29 juli 2012 12:04 #304903

Instructie van een ervaren spinnakerzeiler is natuurlijk heel nuttig maar je kunt ook heel wat vinden op google afbeeldingen.
Hier kun je bijvoorbeeld zien welke lijnen je miste aan je spinnakerboom.
En zeker bij een grote spinnaker heb je die echt nodig. Zonder kun je gemakkeloijk schade krijgen!
Ad
Alleen ingelogde leden kunnen reageren.

Re: Spinaker les 29 juli 2012 12:08 #304905

Een lesje is uiteraard zeer nuttig maar er is ook genoeg op internet te vinden hoor.
Hier zie je bijvoorbeels welkje lijnen jij gemist hebt en die je toch echt wel moet hebben , anders kan het goed fout gaan. De krachten op een dergelijke spi zijn best groot.
Ad


Misschien kun je hem beter op de website bekijken en vergroten( op rechts klikken):
pacificnorthwestboating.com/wp...aker-gear-layout.jpg

ps. Eventueel kun je de vertalingen voor de Engelse benamingen hier www.euroszeilen.utwente.nl/wik...ands#Inside_-_Binnen vinden.
Laatst bewerkt: 29 juli 2012 12:10 door Yellow Boat.
Alleen ingelogde leden kunnen reageren.

Re: Spinaker les 29 juli 2012 12:14 #304906

  • Ivo
  • Ivo's Profielfoto
  • Offline
  • Gebruiker
  • Berichten: 261
Een boom-neerhouder is inderdaad erg handig ... :cheer:
Hoe verder je richting halve wind gaat zet je de boom iets hoger, en richting voor de wind laat je de boom horizontaal staan.
Oh, en ik zou de boom niet aan een schoothoek vast zetten, als je de spinaker laat zakken zou je in dat geval eerst de boom moeten losmaken... Dat is in noodgevallen niet super ..
Alleen ingelogde leden kunnen reageren.

Re: Spinaker les 29 juli 2012 12:31 #304910

  • MoonRiver
  • MoonRiver's Profielfoto
  • Offline
  • Gebruiker
  • Berichten: 1609
Dinsdag waren de omstandigheden gelukkig vrij ideaal voor een uitprobeer sessie; 2bft en geen golfslag. Maar inderdaad staat er dan al behoorlijk wat kracht op het zeil en de schoten...

@Yellowboat - dank voor de afbeelding. duidelijk zo.
Ik zie op andere afbeeldingen soms dat de boom neerhouder vlak bij de mastvoet geplaatst is (op de voorkant van de kajuit), en soms vanaf een blok bij de bevestiging van het voorstag op het dek zit. Wat zijn de voor en nadelen daarvan?

@Ivo - als je de boom niet vastmaakt aan de schoothoek dan kan de schoot schuiven door de boom. Op de eerste foto van mij zie je dat ook gebeuren. Dat lijkt me niet ideaal toch? Hoe hou je dan het uiteinde van de boom bij de schoothoek? Door die lijn die ook dienst doet als neerhouder (voorlijk geplaatst trekt die ook naar voren en dus naar de schoothoek?).

Alvast bedankt!
Piraat -> Laerling -> Wibo 740 -> Zeilsloep -> Wibo 835 -> Bakdekkruiser -> Taling 30 -> Taling 32 :)
Alleen ingelogde leden kunnen reageren.

Re: Spinaker les 29 juli 2012 12:56 #304915

  • Capolavoro
  • Capolavoro's Profielfoto
voor een spiboom heb je zowel een ophouder als een neerhouder nodig.
Die kunnen (zoals op de tekeningen van yellow boat) vastzitten aan een draadje (spruit) boven en een draadje onder de boom, of gewoon aan het einde van de boom.
Met een boot van 9m zou ik geen spruitjes nemen....

de loefschoot moet los door het oog van de boom lopen, omdat je moet kunnen gijpen (en de andere schoot dan in de boom moet) en wil kunnen strijken door de loefschoot eraf te halen.

Onder het varen:
- de boom zover naar achter als nog lukt zonder dat de spi gaat omkrullen aan loef
- de lijschoot zo los dat de spi net niet omkrult.

Subtiliteiten als de hoogte van de boom en het al dan niet helemaal doorhijsen van de val zijn van later zorg.....

een oud doch prima boek:
srv165.boekwinkeltjes.nl/singleorder.php?id=108081364

groet
t
Laatst bewerkt: 29 juli 2012 13:08 door Capolavoro.
Alleen ingelogde leden kunnen reageren.

Re: Spinaker les 29 juli 2012 16:31 #304935

  • RO260
  • RO260's Profielfoto
Het plaatje (geplaatst door Yellowboat) is een leuk begin, er missen echter wat lijntjes; hoewel je op een 9M boot nog niet direct/echt met dubbele schoten hoeft te werken, mis ik wel de barberhaulers voor het fijnere trimmen in de midscheeps.

Tevens zou ik het voorste blok (voor het neerhouden van je boom) niet op de punt willen hebben, maar op het dek ongeveer midden onder de boom (al dan niet met een vertraging er in, want een spi voor een 9M boot wordt (zeker als je solo vaart) al best redelijk van omvang (en dus de kracht die er op staat navenant groot).
Laatst bewerkt: 29 juli 2012 16:34 door RO260.
Alleen ingelogde leden kunnen reageren.

Re: Spinaker les 29 juli 2012 16:35 #304939

we hebben met de dehlerclub es een spi dag meegemaakt. Leuk gezeild hoor en er waren goeie instructeurs bij. Steeds de grvelingen op en neer varen.
Maar ik was toch al gauw de draad kwijt, en vergat al gauw de essentiële dingen al weer.
Ik heb er daarna wat over gelezen, en ben nu gewoon gaan oefenen. Dan komen de problemen vanzelf, en die kan dan weer oplossen. o.a. met hulp van hier.
De beste leermeester is het gewoon doen.
Ontwerper van de RoosMux, en andere apparaatjes.
www.viax.nl

It's been said that a boat is a vessel continually looking for ways to sink itself..
Alleen ingelogde leden kunnen reageren.

Re: Spinaker les 29 juli 2012 18:38 #304987

  • MoonRiver
  • MoonRiver's Profielfoto
  • Offline
  • Gebruiker
  • Berichten: 1609
RO260 schreef :
hoewel je op een 9M boot nog niet direct/echt met dubbele schoten hoeft te werken, mis ik wel de barberhaulers voor het fijnere trimmen in de midscheeps.

Dank voor je tips.
Dubbele schootvoering is mij niet helemaal duidelijk. Is dat nuttig voor het gijpen (of eigenlijk daarna)?

En als ik zo wat rondlees en kijk op youtube zie ik de barberhauler alleen aan de zijde waar de boom niet zit, klopt dat? Hij is neem ik aan om de schoothoek naar beneden te trekken waardoor de spi aan die zijde minder bol staat.

Als ik het goed begrijp trim je de boom hoger, en dus de loefzijde van de spi boller naarmate je een scherpere koers aan de wind gaat varen. Trim je dan met de barberhauler de lijzijde vlakker? Of moet je altijd proberen de symmetrie in de spi vast te houden en dan ook de lijzijde bol laten staan door de barberhauler te vieren?

Maar eerst maar eens een paar keer oefenen met het netjes vol varen van de spi is het devies geloof ik :lol:
Piraat -> Laerling -> Wibo 740 -> Zeilsloep -> Wibo 835 -> Bakdekkruiser -> Taling 30 -> Taling 32 :)
Laatst bewerkt: 29 juli 2012 18:41 door MoonRiver.
Alleen ingelogde leden kunnen reageren.

Re: Spinaker les 29 juli 2012 18:52 #304991

ervaringsdeskundige, vorige week twee,drie keer geoefend. Geloof me, vooral simpel houden! :)
En niet midden in een woensdagavond wedstrijd de spi hijsen....
Ontwerper van de RoosMux, en andere apparaatjes.
www.viax.nl

It's been said that a boat is a vessel continually looking for ways to sink itself..
Alleen ingelogde leden kunnen reageren.

Re: Spinaker les 30 juli 2012 04:21 #305027

  • trotti
  • trotti's Profielfoto
  • Offline
  • Gebruiker
  • Berichten: 8191
Als ik je verhaal lees denk ik ook dat je minder plat voor de wind moet varen. Om lekker te varen kan je het best afkruipen, oftewel schuin voor de wind wegvaren. Dan komt de spi niet in de luwte van je grootzeil en zal die minder slingeren en vol klappen zoals je beschrijft.

Daarnaast niet teveel zorgen maken over dubbele schoten of barberhaulers. Dat komt later wel.

Groeten,
Johnnie
Alleen ingelogde leden kunnen reageren.

Re: Spinaker les 30 juli 2012 05:40 #305045

  • RO260
  • RO260's Profielfoto
Voor verhoogd comfort kun je ook een rif steken in je grootzeil, zodat je spi mooier gevuld blijft bij diepe koersen.
Alleen ingelogde leden kunnen reageren.

Re: Spinnakerles 30 juli 2012 06:27 #305067

  • Rinus
  • Rinus's Profielfoto
  • Offline
  • Gebruiker
  • Berichten: 2668
Bevestiging van de boomneerhouder aan de mastvoet heeft als voordeel dat je boom kan zwenken ten opzichte van de mast zonder dat je de neerhouder niet hoeft te vieren of aan te trekken en toch je boom altijd even hoog blijft staan.

Je hebt nodig: boomneerhouder, boomophouder, loef- en lijschoot. Barberhauler op lijschoot kan handig zijn op hogere koersen (daarmee kan je je schoothoek naar beneden en vooral meer naar binnen trimmen). (Edit: en op voordewindse koersen kan je hem ook gebruiken om je schoothoeken op dezelfde hoogte te houden.)

Voor de wind de spi zoveel mogelijk uit de windschaduw van het grootzeil halen. Dat de boom naar achteren schuift over de schoot heeft waarschijnlijk te maken met het gebrek aan boomneerhouder. Meestal staat er genoeg druk je spi om die boom netjes daar te laten staan.

Spi goed varen betekend constant trimmen met vanalles, maar in ieder geval met de lijschoot. Het loeflijk mag best een beetje omkrullen, maar niet invallen. Trek dan de lijschoot even wat aan, maar vier hem ook weer na de vlaag.

Dubbele schootvoering is inderdaad nuttig voor de gijp. Uitleg zou ik ook even moeten opzoeken.
Als ik het goed begrijp trim je de boom hoger, en dus de loefzijde van de spi boller naarmate je een scherpere koers aan de wind gaat varen. Trim je dan met de barberhauler de lijzijde vlakker? Of moet je altijd proberen de symmetrie in de spi vast te houden en dan ook de lijzijde bol laten staan door de barberhauler te vieren?

Spi hoef je in principe alleen symmetrisch te varen (schoothoeken op dezelfde horizontale lijn) op voordewindse en/of ruimewindse koersen.
Laatst bewerkt: 30 juli 2012 06:29 door Rinus.
Alleen ingelogde leden kunnen reageren.

Re: Spinnakerles 30 juli 2012 06:40 #305077

  • Capolavoro
  • Capolavoro's Profielfoto
Rinus schreef :
(schoothoeken op dezelfde horizontale lijn)

jij vaart een planeerbootje zeker ;-)

hoeken even hoog boven dek, zeggen we op schuin gaande schepen....

groet
t
Alleen ingelogde leden kunnen reageren.

Re: Spinnakerles 30 juli 2012 06:41 #305079

  • Rinus
  • Rinus's Profielfoto
  • Offline
  • Gebruiker
  • Berichten: 2668
Capolavoro schreef :
Rinus schreef :
(schoothoeken op dezelfde horizontale lijn)

jij vaart een planeerbootje zeker ;-)

hoeken even hoog boven dek, zeggen we op schuin gaande schepen....

Ik vaar m'n dek inderdaad altijd netjes horizontaal B)
Alleen ingelogde leden kunnen reageren.
Tijd voor maken pagina: 0.147 seconden
Gemaakt door Kunena
   
   
   
   
© Zeilersforum.nl