Welkom  

   

Mijn Menu  

   

What's Up  

Geen evenementen
   

Wedstrijd  

Geen evenementen
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
Welkom, Gasten

Onderwerp: Staande mast, wat te doen met het lopen tuig

Staande mast, wat te doen met het lopen tuig 15 okt 2017 06:27 #882279

  • Avalon
  • Avalon's Profielfoto
  • aanwezig
  • Gebruiker
  • Berichten: 688
Hoi, helaas moeten we weer nadenken over de winterstalling. Mijn boot gaat er uit en ik laat de mast staan. Al je vallen worden dan wel erg groen, zit er aan te denken om kleinere draden door te voeren gedurende de winter periode..

Hoe doen andere dat? Of wordt alleen het gedeelte aan dek groen, dat zou even ook in een zak aan de mast ge hangen kunnen worden.

Ben nieuw naar de reakties
Alleen ingelogde leden kunnen reageren.

Staande mast, wat te doen met het lopen tuig 15 okt 2017 06:40 #882281

  • Pimpel
  • Pimpel's Profielfoto
  • Offline
  • Gebruiker
  • Berichten: 637
Je kunt ook een lijntje aan je hoogste val knopen en hijsen totdat het uiteinde bij het bovenblok is. Dan alle andere vallen om het lijntje heen knopen en hijsen.
Als je dan wilt gaan varen, stopper los en lijntje naar beneden. Als je het goed hebt gedaan komen alle vallen mee naar beneden en zijn ze niet groen geworden of beschadigd door UV.
Alleen ingelogde leden kunnen reageren.

Staande mast, wat te doen met het lopen tuig 15 okt 2017 06:59 #882282

  • Anjo
  • Anjo's Profielfoto
  • Offline
  • Gebruiker
  • Berichten: 12635
@ avalon, je kunt inderdaad een dun lijntje aan je val maken en de val eruit halen.
Kunnen ze in de winter in de wasmachine en een badje met wasverzachter doet ze geen kwaad.

@ Pimpel, hij gaat de kant op.

Maar jouw oplossing krijg ik niet helder, kun je dat op een andere manier duidelijk mak
Stuurman aan wal ;-)
Laatst bewerkt: 15 okt 2017 07:00 door Anjo.
Alleen ingelogde leden kunnen reageren.

Staande mast, wat te doen met het lopen tuig 15 okt 2017 07:16 #882287

  • Pimpel
  • Pimpel's Profielfoto
  • Offline
  • Gebruiker
  • Berichten: 637
Ha daar was ik al een beetje bang voor.. Nog een poging

Je pakt een oude lijn/val als opoffer-lijn. (Rood)
Je hebt je hoogste val (grootzeilval bij mij) (Blauw)
Je knoopt het oude lijntje aan je hoogste val en hijst het lijntje met de val. Niet door je blok heen trekken.
Dan kun je het oude lijntje aan de onderkant van je mastvoet vastbinden.
Nu zit dus de volledige grootzeilval in je mast en komt er een uiteinde uit. Die kun je eventueel in een vuilniszak doen.
Vervolgens pak je de één-na-hoogste val (spinnaker) en je knoopt deze met een klein paalsteekje om je opoffer-lijntje. Let op dat deze paalsteek niet over de knoop tussen grootzeilval en lijntje heen kan (want dan komt ie niet meer naar beneden..)
Dan weer hijsen.
Dat herhaal je dan voor al je vallen.
Effectief zitten dan al je vallen in je mast, en het overblijfsel doe je gemakkelijk in een vuilniszak oid.

Andersom;
vallen netjes opschieten
Stoppers los
En aan het opoffer-lijntje alle vallen naar beneden trekken.
Dan komt dus eerst de hoogste val mee, en gaandeweg neemt deze knoop alle andere vallen mee naar beneden.



Afhankelijk van hoe je verstaging zit, kun je ook twee opofferlijntjes gebruiken (voor en achter). Maar bij mij lukt het met eentje aan de voorkant.
Laatst bewerkt: 15 okt 2017 07:26 door Pimpel.
Alleen ingelogde leden kunnen reageren.

Staande mast, wat te doen met het lopen tuig 15 okt 2017 07:18 #882288

  • Pimpel
  • Pimpel's Profielfoto
  • Offline
  • Gebruiker
  • Berichten: 637
Overigens is dat vooral een bruikbare oplossing tijdens het vaarseizoen. Op de kant hoef je natuurlijk maar twee keer moeilijk te doen. Als je ze eruit haalt, kun je ze uiteraard een keertje wassen (en je hebt ze toch niet nodig).
Alleen ingelogde leden kunnen reageren.

Staande mast, wat te doen met het lopen tuig 18 okt 2017 07:53 #883031

  • Woody130
  • Woody130's Profielfoto
  • Offline
  • Gebruiker
  • Berichten: 1430
Bij mijn vorige boot liepen alle vallen buiten de mast. Bij mijn huidige lopen de vallen in de mast. Komend weekend gaat de mast eraf. Dan kan ik overal bij. Nu kanrijg ik die vallen er prima uit, maar hoe krijg je ze er weer in? Een aantal vallen komt nl op een meter of 2 uit de mast, door een ovaal gat. Moet ik dan de kop er af of iets met allemaal hulplijntjes?

Gepost met de officiële Zeilersforum-app
Alleen ingelogde leden kunnen reageren.

Staande mast, wat te doen met het lopen tuig 18 okt 2017 08:06 #883036

Iets met allemaal hulplijntjes.
Bij liggende mast lukt dat wel.
Bij een staande mast is het risico dat zo'n lijntje bovenin naast de schijf gaat, en dan krijg je de echte lijn er niet meer in want die wil dan ook naast de schijf. Niet te dun nemen, die hulplijntjes.
"You means de Womens' Libromatium Movenint done created de uncontrollable urgement to play dingle-dangle-dingle wit de personal requipment of yo own gender?" Zappa, Thing Fish
Alleen ingelogde leden kunnen reageren.

Staande mast, wat te doen met het lopen tuig 18 okt 2017 12:12 #883087

  • Jedre
  • Jedre's Profielfoto
  • Offline
  • Gebruiker is geblokkeerd
  • Berichten: 4103
Daarom goedkope klosjes van 5mm kopen, dan lopen ze er niet naast.
Alleen ingelogde leden kunnen reageren.

Staande mast, wat te doen met het lopen tuig 18 okt 2017 17:34 #883175

  • holrobert
  • holrobert's Profielfoto
  • Offline
  • Gebruiker
  • Berichten: 3552
En van een beetje ok kwaliteit: dat ze niet gedurende de winter verpulveren door de elementen en ze uit elkaar vallen/je ze niet meer kan gebruiken om de vallen weer op zijn plek te krijgen. (in de praktijk voldoen de Action lijntjes prima voor 1 seizoen, langs de schijf belanden gebeurt niet zo snel als je de boel maar een beetje op spanning houdt tijdens het in- en uitscheren)
Laatst bewerkt: 18 okt 2017 17:35 door holrobert.
Alleen ingelogde leden kunnen reageren.

Staande mast, wat te doen met het lopen tuig 19 okt 2017 18:34 #883373

  • padawan
  • padawan's Profielfoto
  • Offline
  • Gebruiker
  • Berichten: 1086
ik gebruik ook de 'opofferlijn' ( fantastisch verzonnen overigens) en bind alle vallen en anderen lijnen netjes met spanbanden tegen de mast. ik haal ze ook uit de stopperes en organisers? Dan wikkel ik daar een rol wikkelplastic rol overheen . Wel opletten dat je hoger begint dan de hoogste mastdoorvoer ander loopt er water via de val in de de opgeschoten touwen. Ook voldoende wikkelingen rond de lummel. Nadien met ductape goed vastbinden zodat het netjes bijeen blijft in de winterstormen.
Probeer de vallen goed droog te krijgen als je ze inwikkelt anders krijg je condensdruppels.
Dit doe ik overigens ook met het touw van de rolgenua. Netjes opschieten, in de trommel steken en afwikkelen met wikkelplastic.

Missschien nog een kleine tip. Voor vallen gebruik ik geen splits maar de standaard plaalpsteek. om de X jaar snij ik een stukje van de shackle kant zodat er steeds een vers stukje over de keerpunten gaan. je kan ook de vallen omkeren maar dat is meer werk en groter risico met het tracerlijntje.
Albin Vega - First 35 - first 405 -
Alleen ingelogde leden kunnen reageren.

Staande mast, wat te doen met het lopen tuig 20 okt 2017 09:29 #883458

  • koko
  • koko's Profielfoto
  • Offline
  • Gebruiker
  • Berichten: 15969
Ooit een rol van 200mtr 6mm lijn gekocht. In de juiste lengtes geknipt en aan de eindjes een takelingetje met een stuk takelgaren aan overlengte laten zitten. Wil ik de lijnen wassen, dan gebruikt ik de overlengte takelgaren om de val aan de hulplijn vast te zetten. Stukje tape er over voor het mooie en trekken maar.

Voor het wassen in de wasmachine 10 washandjes gekocht bij Zeeman oid. Shackles in het washandje, en als het zware shackles zijn in twee over elkaar heen getrokken washandjes, tie-wrapje er omheen en in de wasmachine.
Alleen ingelogde leden kunnen reageren.
Tijd voor maken pagina: 0.128 seconden
Gemaakt door Kunena
   
   
   
   
© Zeilersforum.nl