Welkom  

   

Mijn Menu  

   

What's Up  

Geen evenementen
   

Wedstrijd  

Geen evenementen
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
Welkom, Gasten

Onderwerp: siliconenvet in maxprop

siliconenvet in maxprop 06 apr 2018 11:49 #932988

  • HPV
  • HPV's Profielfoto
  • Offline
  • Gebruiker
  • Berichten: 6150
vraagje:
Standaard vet voor maxprop wordt geleverd door de handel. Zijn de kosten ook niet dus op zich zal dat wel werken.

Teflonvet schijnt er relatief makkelijk uit te spoelen dus wordt expliciet afgeraden in de boekjes.

Maar siliconenvet is wel een heel ander soort spul waar ik op zich wel vertrouwen in heb.
Is wat stijver.
Iemand dat weleens in een maxprop toegepast?
Alleen ingelogde leden kunnen reageren.

siliconenvet in maxprop 06 apr 2018 12:20 #932999

  • Koezt
  • Koezt's Profielfoto
  • Offline
  • Gebruiker
  • Berichten: 8488
Ik heb begrepen dat juist de viscositeit van belang is voor de correcte werking van het vaanstandmechanisme. Te dik vet en de bladen blijven staan, of draaien niet helemaal naar 0° pitch.
Alleen ingelogde leden kunnen reageren.

siliconenvet in maxprop 06 apr 2018 12:58 #933010

Dat is inderdaad het verschil met bijv. een simpele klapschroef.
Je kunt het natuurlijk een keer proberen maar ik zou gewoon de voroschriften volgen en het speciale vet gebruiken.
www.joostenwatersport.nl/max-prop-vet-91104
Niet eens duur voor 500gram.
Een keer per jaar is misschien wat overdone maar een keer per twee jaar zou ik toch wel doen.
Het bevorderd niet alleen de werking maar zal zeker ook de levensduur bevorderen.
Ad
Alleen ingelogde leden kunnen reageren.

siliconenvet in maxprop 06 apr 2018 13:05 #933011

Ik weet niet of je redelijk in de naaf kan komen, maar als dat lukt is er een mogelijkheid het oude, eventueel verontreinigd vet uit te spoelen met remmenreiniger. Bij mijn G-Prop heb ik daartoe de doppen van beide smeeropeningen gedraaid en heb, de schroef en bladen draaiend, net zo lang gespoeld tot er blanke nafta uit het andere gat kwam zetten. Daarna andersom.

Na verdamping van het spul de boel, een beetje op gevoel, volgestopt met kranenvet, ook weer onder voortdurend draaien van naaf/bladen. Ik denk dat er 1 "blauwe bouwmarkttube" in is gegaan. Waar vet zit kan geen water (modder bij droogvallen) komen denk ik maar.

Naaf en bladen draaien nu zó licht dat als ik de schroefas as een swing geef, de naaf blijft staan en de bladen omkeren ;)

Maar eens kijken hoe lang dat goed gaat. Bij mijn schroef was 2 seizoenen zonder onderhoud in ieder geval te lang. Schroef weigerde af en toe in vaanstand te komen en, gevaarlijker, veranderde soms van spoed bij achteruit slaan (stuwdruk was dan nog steeds vooruit bij een zeer kleine spoed). Was op te lossen door snelheid onder de 2.5 knopen te laten zakken. Wat niet altijd mogelijk is dus (wind op de kont, om van de "ANWB noodstop test" maar te zwijgen).

Kwestie van centen denken te kunnen besparen op een niet uitontwikkeld produkt: Max-prop zal vast betrouwbaarder zijn. Bij deze raad ik G-Prop (via Dintra) dan ook af - al gaat de discussie daar niet over...
Laatst bewerkt: 06 apr 2018 13:14 door Nachtvlinder.
Alleen ingelogde leden kunnen reageren.

siliconenvet in maxprop 06 apr 2018 16:32 #933063

  • HPV
  • HPV's Profielfoto
  • Offline
  • Gebruiker
  • Berichten: 6150
schroef ligt nu geheel schoon op de werkbank, moet nog gemonteerd worden. kaler krijg je m niet.....
Was alleen benieuwd omdat siliconenvet relatief onbekend maar -denk ik- wel erg goed is voor gebruik onder water.

niet omschakelen bij achteruitslaan ga je niet willen of riskeren natuurlijk...
Alleen ingelogde leden kunnen reageren.

siliconenvet in maxprop 06 apr 2018 16:35 #933065

HPV schreef :
niet omschakelen bij achteruitslaan ga je niet willen of riskeren natuurlijk...

Nee, maar kan net zo goed temaken hebben met de lagers van de bladen: volgens mij moet de naaf van een Maxprop bijna een hele omwenteling maken om de bladen van aanslag te wisselen: bij mijn schroef is dat mar een halve slag. Bij enige wrijving tussen bladen en de naaf heeft dit dn een hoger koppel nodig... Ik weet het niet; ontwerp van zo'n ding is best wel een vak met de nodige trail&error.

Gori heeft bij hun 3 blads "klapschoef" (ook met roterende naaf en wisselende bladen) een soort overdrive: dat is eigenlijk wat ik opeens had (maar absoluut niet wil). Is een balans tussen krachten lijkt het wel.
Er is nu trouwens ook een modernere Gori 3-blads zónder overdrive, helaas alleen in (voor mij) te grote maten beschikbaar (en peperduur).
Laatst bewerkt: 06 apr 2018 16:39 door Nachtvlinder.
Alleen ingelogde leden kunnen reageren.
Tijd voor maken pagina: 0.113 seconden
Gemaakt door Kunena
   
   
   
   
© Zeilersforum.nl