Begrijp het nog steeds niet.
Vanaf starten.
Motor draait, koelwater is koud dus thermostaat dicht.
Koelwater (van buiten) stroomt naar het t-stuk waar de stroom opgesplitst wordt het blok in en naar de bypass (thermostaat deksel).
Water dat het blok ingaat, kan er niet uit doordat de thermostaat dicht zit.
Motor komt op temp, koelwater opgesloten in motor wordt opgewarmd. De thermostaat zit met het voeldeel (waxpotje) in de motor en “voelt” dus alleen de watertemperatuur in het blok. Als de temperatuur hoog genoeg is dat de thermostaat opent, kan het warme water in het blok vervangen worden door koud water (via het t-stuk).
Als er teveel koud water in het blok komt, koelt de thermostaat af en sluit weer (deels), daarmee de flow door het blok inperkend.
Hierin ontstaat een evenwicht.
Meer warmte (gas geven / last), thermostaat verder open, etc.
Of bij het openen van de thermostaat, ook de bypass wordt afgeknepen zie ik hier niet in; ik denk het niet.
Punt is dus; de thermostaat “voelt” alleen de temp van het koelwater in het blok. Wat je erin giet (bij de wierpot) dus niet. Bij open thermostaat loopt het water er langs uit het blok; niet erin. Anders zou deze nooit openen….