Reisverslag - TinTin - Small Ships Race 2026
Lisanne heeft TinTin overgevaren van Akersloot naar IJmuiden en is aangekomen op dinsdag, 19 mei. ’s Avonds heerlijk met elkaar vis gegeten. In de loop van woensdag 20 mei zijn alle small shippers aangekomen in de Marina. Het is altijd een leuke middag om elkaars bootjes te bekijken en ideeën uit te wisselen over van alles en nog wat. ’s Avonds hebben we met elkaar op het strand gegeten. Van de 13 opgegeven bootjes zijn er uiteindelijk 9 gestart. Door allerlei oorzaken moesten er helaas 4 bootjes afhaken.
Do-ochtend vroeg zijn we van start gegaan met een ZW-wind van ongeveer Bft 3/4. Tussen de pieren, die we passeerden om 6:35, stond een heftige golfslag die het lastig maakte om goed weg te komen. Na wat gepuzzel zijn wij uiteindelijk naar het noorden gegaan terwijl de meeste bootjes de zuidelijke route hebben gekomen.
Zo hoog mogelijk aan de wind en met een stroming vanuit het zuiden koersten we richting het windmolenpark “Egmond aan zee”. Daar overstag gegaan en met een kort rak naar het zuiden koers gezet naar het volgende park “Prinses Amalia”. Bij dit windmolenpark draaide de stroming naar het zuiden en konden we het park net nog mooi aan de noordkant ronden. Toen kregen we een marifoon-oproep van Rucha dat ze door zeeziekte helaas terug moesten gaan naar IJmuiden. Nog 8 bootjes in de race.
Bij de volgende kentering kwamen we al in de buurt van de diepwaterroute. In de “punt” van de noord- en zuidgaande route is een nieuw windmolenpark in aanbouw “East Anglia three”. De stroom was inmiddels noordgaand en ’s avonds laat zijn we het park aan de noordkant gepasseerd. Bij de passage kenterde de stroom weer naar het zuiden en met een iets krimpende wind en het “lee-bow” effect konden we hoog aan de wind weer mooi een eind naar beneden zeilen.
’s Ochtends vroeg kwamen we in de buurt van Lowestoft op de goede hoogte om met een inmiddels noordgaande stroming over de zandbank te gaan. Daar kwamen we ook de andere bootjes weer tegen die de zuidelijke route hadden genomen. De wind was inmiddels afgenomen naar Bft 2/3 en viel op een gegeven moment helemaal weg. Toen toch maar de BBM een uurtje aangezet. Gelukkig kwam de wind een beetje terug en konden we het laatste stuk toch weer verder op de zeilen. De temperatuur was inmiddels lekker opgelopen en rond 11:50 konden we aanleggen in Lowestoft haven.
Na een lekkere douche kwam ’s avonds het gebruikelijk diner waar we weer met de “Little Ships” bij elkaar konden zitten. De Endevour heeft met afstand deze SSR gewonnen en de glazen peper en de wisseltrofee in de wacht gesleept. Een goede tweede plaats werd ingenomen door Mahong. Tot onze verbazing zijn wij toch nog derde geworden.
Tijdens de langere noordelijke route hebben we voldoende wind gehouden. De zuidelijke route had veel minder wind waardoor daar veel meer op de motor gevaren moest worden. Elk uur op de motor wordt genadeloos afgestraft en telt 5x mee in de einduitslag.
Zaterdag zijn we met de trein naar Norwich gegaan met de bemanning van de Nocaro. Daar wat rondgesjouwd en lekkere thee uitgezocht. Heerlijk gebak gegeten op een terras bij de “Two Magpies Bakery” en ’s avonds gegeten bij “Saporita”. Een gezellig, klein maar uitstekend Italiaans restaurant.
Zondag rond een uur of 11 de BBM aangezet en samen met Paloma Blanca koers gezet naar het oosten. Er was toen vrijwel geen wind meer. Best fascinerend, zo’n spiegelgladde zee. Navigeren was niet meer zo ingewikkeld en met een kompaskoers van 90 graden voeren we in mooie bogen weer terug naar IJmuiden.
Gelukkig ’s avonds nog een paar uur kunnen zeilen maar daarna moesten we weer eindeloos naar het gebrom van de BBM luisteren. Wel mooie foto’s en video’s kunnen maken van de kalme zee en de zons-opkomst en -ondergang. Dat gebeurt niet al te vaak.
Begin van de middag konden we weer aanleggen in de Marina van IJmuiden. Dinsdag en woensdag de boot weer teruggevaren naar Akersloot. Dat kon nu gelukkig weer over de Zaan die een paar jaar gestremd was door een kapotte Coenbrug. Onderweg nog heerlijk ijs gegeten bij het Hemels. Woensdag weer thuis en nu nagenieten van een mooie tocht.