Welkom  

   

Mijn Menu  

   

What's Up  

Geen evenementen
   

Wedstrijd  

Geen evenementen
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
Welkom, Gasten

Onderwerp: accu capaciteit verhogen

accu capaciteit verhogen 15 juni 2014 13:27 #524120

Beste allen,


Voor mijn 86Lbs fluistermotor (24V, max 48A) heb ik 4 gel accu's (12V, 60Ah C/20, 46,5Ah C/5).

Momenteel sluit ik 2 accu's in serie aan op de motor. Als ik op vol vermogen vaar hou ik het met een beetje mazzel ongeveer 15 minuten vol voordat het vermogen terugloopt. Als ik een standje lager vaar verbuik ik ongeveer een kwart en hou ik het 2 uur vol. Met 2 setjes hou ik het in totaal dus 4 uur vol.

Ik heb begrepen dat naarmate je de accu minder zwaar belast, deze het langer volhoudt, zoals hierboven beschreven. Een kwart belasting resulteert in een achtvoudige verlenging van de accuduur.

Daarom vroeg ik me af wat er zou gebeuren als ik alle vier de accu's tegelijk zowel parallel als in serie zou schakelen. Hiermee zou ik de capaciteit verhogen, waardoor de belasting verhoudingsgewijs naar beneden zou moeten gaan (48A voor een accupakket van 46,5 Ah versus 93Ah in geval van parallel geschakeld). Hierdoor zou ik langer op vol vermogen moeten kunnen varen.


Klopt mijn redenering?

Alvast bedankt!
Laatst bewerkt: 15 juni 2014 13:27 door fluisterB.
Alleen ingelogde leden kunnen reageren.

Re: accu capaciteit verhogen 15 juni 2014 13:45 #524127

Ja, dat kan best een goed plan zijn. Lees m'n stukje over "mijnheer Peukert" maar eens door...
Alleen ingelogde leden kunnen reageren.

Re: accu capaciteit verhogen 15 juni 2014 14:34 #524136

Gelezen. Klinkt als een duidelijk verhaal. Ik ben benieuwd wat de winst in accuduur zal zijn...
Alleen ingelogde leden kunnen reageren.

Re: accu capaciteit verhogen 16 juni 2014 00:33 #524306

  • Gijper
  • Gijper's Profielfoto
  • Offline
  • Gebruiker
  • Berichten: 2231
Wat bedoel je met C/20?
Alleen ingelogde leden kunnen reageren.

Re: accu capaciteit verhogen 16 juni 2014 07:50 #524332

  • Joop66
  • Joop66's Profielfoto
  • Offline
  • Gebruiker
  • Berichten: 9246
?

Ik snap niet helemaal wat je wilt.

Je snapt waarschijnlijk wel dat je een accu's niet tegelijk in serie EN parallel kunt schakelen: Dat geeft mooi vuurwerk, maar meer niet.

Aangezien je accu's van verschillende capaciteiten hebt moet je wel goed uitkijken wat je precies gaat doen: In serie zal de accu met de laagste capaciteit de hele keten bepalen.

Ook snap ik nog iets anders niet: Je zegt 4 accu's te hebben, maar noemt maar 2 capaciteiten. Wat zijn de andere? En hoe ziet de schakeling er nu uit?

Alles in serie? Lijkt me vreemd met verschillende capaciteiten, maar wel nodig om ooit to 48V te kunnen komen...
Alleen ingelogde leden kunnen reageren.

Re: accu capaciteit verhogen 16 juni 2014 07:59 #524333

Ik neem aan dat TS bedoelt om niet twee aparte maar een zwaardere accubank te maken. De ontlaadstroom uitgedrukt in 1/C zal daardoor afnemen waardoor de accu's efficienter worden (het Peukert verhaal).

Aangezien het systeem op 24V werkt en er normale 12V batterijen gebruikt worden dient er sowiezo een serieschakeling te zijn.
Ik hoop daarbij dat TS weet dat een accu niet in serie EN parallel kan staan - dat geeft vuurwerk inderdaad.

TS: let er wel op dat je in dit soort schakelingen in principe dezelfde accu's dient te gebruiken: zowel qua merk+type als leeftijd. Dit om asymmetrische ontlading te voorkomen.

Denk dat TS naar bovenste ipv onderste situatie toe wil:
Laatst bewerkt: 16 juni 2014 08:28 door Nachtvlinder.
Alleen ingelogde leden kunnen reageren.

Re: accu capaciteit verhogen 16 juni 2014 09:20 #524350

Gijper schreef :
Wat bedoel je met C/20?

Met C20 wordt de (theoretisch maximale) accucapaciteit in Ah uur bedoeld, als je de accu gedurende 20 uur een stroom zou laten leveren van C gedeeld door 20. (Dus een 100 Ah accu twintig uur lang 5 A). De accu is dan kats leeg en waarschijnlijk kapot. Er is een DIN norm voor die de test beschrijft, het nummer heb ik even niet bij de hand.

C/5 is dan vanzelfsprekend hetzelfde verhaal, maar dan gedurende 5 uur. Het feit dat in het voorbeeld van de TS de C/20 hoger is dan C/5 (60 Ah tegen 48,5 Ah) illustreert mooi het Peukert verhaal: een accu kan meer lading leveren als je die lading er langzamer (lagere stroomsterkte) uit laat lopen.
Overigens wordt meestal alleen de C/20 opgegeven bij accu's.

Bart
Alleen ingelogde leden kunnen reageren.

Re: accu capaciteit verhogen 16 juni 2014 10:33 #524371

  • Gijper
  • Gijper's Profielfoto
  • Offline
  • Gebruiker
  • Berichten: 2231
OK, zoiets dacht ik al.
In dat geval heeft TS waarschijnlijk toch vier dezelfde accus en kan het geheel aangesloten worden zoals in het bovenste schema van Nachtvlinder.
De totale capaciteit van alle accu's gaat dan inderdaad omhoog, ik ben ook wel benieuwd hoeveel de winst is :)
Volgens mij zou ik dan de beste en de slechtste van de vier in serie zetten en de andere twee in serie. Dat om de last gelijkmatig over de twee banken te verdelen.
Moet je wel eerst uitzoeken wat wat is natuurlijk, als dat al gaat :S
Laatst bewerkt: 16 juni 2014 10:37 door Gijper.
Alleen ingelogde leden kunnen reageren.

Re: accu capaciteit verhogen 16 juni 2014 12:01 #524390

Gijper schreef :
De totale capaciteit van alle accu's gaat dan inderdaad omhoog, ik ben ook wel benieuwd hoeveel de winst is

Dat hangt af van de peukert coefficient van het type accu (AGM is hier beter dan Gel), hoe dichter de coefficient bij 1; hoe minder de ontlaadsnelheid uit maakt voor de beschikbare capaciteit. Zie tabel:


Stel dat je bij single-bank gebruik 5 uur met die bank zou doen, dan halveert de ontlaadstroom/C dus tot 10 uur bij parallelschakeling. Bij AGM heb je dan zo'n 10% extra capaciteit, bij Gel is het verschil iets groter...
Laatst bewerkt: 16 juni 2014 13:51 door Nachtvlinder.
Alleen ingelogde leden kunnen reageren.

Re: accu capaciteit verhogen 16 juni 2014 21:52 #524591

  • Gijper
  • Gijper's Profielfoto
  • Offline
  • Gebruiker
  • Berichten: 2231
Hier staat nog een verhaal over het serie-parallel schakelen van vier accu's. (even doorscrollen naar compensatiekabel)
Ik snap het maar half.
Laatst bewerkt: 16 juni 2014 21:53 door Gijper.
Alleen ingelogde leden kunnen reageren.

Re: accu capaciteit verhogen 17 juni 2014 18:25 #524873

Gewoon voldoende dikke kabels gebruiken dan maakt het niet zoveel uit waar je de lader en gebruikers aansluit
Alleen ingelogde leden kunnen reageren.

Re: accu capaciteit verhogen 17 juni 2014 19:59 #524924

nou het compensatie kabeltje zelf is wel slim naar mijn mening.
Dat is dus een verbinding van 'links' naar 'rechts' in het midden van beide serie schakelingen. Om te voorkomen dat het gaat zweven.
Ontwerper van de RoosMux, en andere apparaatjes.
www.viax.nl

It's been said that a boat is a vessel continually looking for ways to sink itself..
Alleen ingelogde leden kunnen reageren.

Re: accu capaciteit verhogen 27 juni 2014 15:32 #528125

Ik heb me wat ingelezen over die compensatiekabel, en de conclusie die ik trek is dat die alleen van belang is mits ik de accu's op deze wijze (dus in serie en parallel geschakeld) oplaad.

Dit is bij mij niet het geval, ik laad de accu's individueel op. De kabels die ik er tussen heb gedaan hebben een doorsnede van 16mm^2 dus zouden tot 63A geen problemen moeten geven.

Begrijp ik het nu goed dat ik dus geen compensatiekabel nodig heb?

Wat me overigens verbaasd is dat de kabels die uit de motor komen een stuk dunner zijn, zo op het oog 10mm^2, terwijl de motor volgens de specificaties op zijn max toch echt 48A zou moeten trekken. De kabels zijn dus volgens mij te dun.

Van het weekend ga ik varen en zal ik mijn ervaringen delen.
Alleen ingelogde leden kunnen reageren.

Re: accu capaciteit verhogen 27 juni 2014 15:47 #528127

  • Calidris
  • Calidris's Profielfoto
  • Offline
  • Gebruiker
  • Berichten: 32545
roozeboos schreef :
nou het compensatie kabeltje zelf is wel slim naar mijn mening.
Dat is dus een verbinding van 'links' naar 'rechts' in het midden van beide serie schakelingen. Om te voorkomen dat het gaat zweven.

Dag Rooz,

Waarom dan wel een "compensatie"kabel op 12 volt en niet tussen elke cel???
( de onzin van een compensatie kabel).
Tenslotte zijn het 24 volt accusets die parallel schakelt, dat deze uit 12x 2 volt opgebouwd zin maakt niks uit. de logica van een kortsluiting tussen je accu sets op 12 volt ontgaat me al vele decennia?
Ongevraagd advizeur
Laatst bewerkt: 27 juni 2014 15:48 door Calidris.
Alleen ingelogde leden kunnen reageren.

Re: accu capaciteit verhogen 27 juni 2014 17:25 #528151

Even een theoretisch vraagje:

Wat gebeurt er eigenlijk als ik 3x12V 60Ah accu's parallel schakel, en deze set vervolgens in serie schakel met 1x12V 60Ah?
Alleen ingelogde leden kunnen reageren.

Re: accu capaciteit verhogen 27 juni 2014 17:35 #528155

Dan zullen die parallel geschakelde accu's minder/langzamer vol laden. Bij ontladen andersom: de enkele 60Ah accu wordt eerder leeg getrokken waardoor er minder capaciteit beschikbaar is omdat de klemspanning snel onder 24V daalt.

Een enkele accu zou je (heel grof) kunnen modelleren als een consensator in serie geschakeld met een weerstand? Is niet helemaal waar want de interne weerstand van een accu is volgens mij ook afhankelijk van de lading van deze accu. In Spice valt er vast wat te simuleren. Ik wil dit wel doen, maar wacht even op een verbeterd model door Roos, WadNWind of Peper -maar die is ver voorbij het loodstadium ;)
Laatst bewerkt: 27 juni 2014 18:52 door Nachtvlinder.
Alleen ingelogde leden kunnen reageren.

Re: accu capaciteit verhogen 27 juni 2014 20:08 #528197

Wat is het nut van dat gele kabeltje?

Één accu van 12 volt kun je zien als 2 van 6 volt in serie geschakeld.
Twee accu´s van 12 volt in serie kun je zien als één accu van 24 volt.
Met 2 12 volt accu´s parallel zit er toch ook geen verbinding tussen die accu´s tussen cel 3 en cel 4?

Bij accu´s die in serie staan is het noodzakelijk dat ze zoveel als mogelijk exact gelijk zijn.
Voor parallel geschakelde accu´s is het wel wenselijk, maar het zal voor minder problemen zorgen.
Alleen ingelogde leden kunnen reageren.

Re: accu capaciteit verhogen 27 juni 2014 20:24 #528200

Wat is het nut van dat gele kabeltje?

Één accu van 12 volt kun je zien als 2 van 6 volt in serie geschakeld.
Twee accu´s van 12 volt in serie kun je zien als één accu van 24 volt.
Met 2 12 volt accu´s parallel zit er toch ook geen verbinding tussen die accu´s tussen cel 3 en cel 4?

Bij accu´s die in serie staan is het noodzakelijk dat ze zoveel als mogelijk exact gelijk zijn.
Voor parallel geschakelde accu´s is het wel wenselijk, maar het zal voor minder problemen zorgen.

Ik heb die bedrading even wat overzichtelijker getekend.
Het gele kabeltje is groen geworden (geen gele pen)
Bijlagen:
Alleen ingelogde leden kunnen reageren.

Re: accu capaciteit verhogen 29 juni 2014 21:58 #528771

  • Calidris
  • Calidris's Profielfoto
  • Offline
  • Gebruiker
  • Berichten: 32545
Ongevraagd advizeur
Alleen ingelogde leden kunnen reageren.

Re: accu capaciteit verhogen 30 juni 2014 06:55 #528816

  • Joop66
  • Joop66's Profielfoto
  • Offline
  • Gebruiker
  • Berichten: 9246
Voor zover ik de logica van Centurion begrijp, is de compensatiekabel vooral bedoeld om een ampere meter in te zetten, en zo te monitoren wat de onderlinge status van de accu's is.

Meer nut kan ik inderdaad ook niet verzinnen.

De algehele accu capaciteit verhoog je er niet mee, in ieder geval.
Alleen ingelogde leden kunnen reageren.

Re: accu capaciteit verhogen 30 juni 2014 11:27 #528923

WadnWind,

Dat is wel heel erg uitvergroot, die accu´s zullen zich na verloop van tijd wel enigzins vereffenen.
Hoe lang zou het duren voor je hier iets van zou merken?

Hetzelfde geld dan ook in wat mindere mate ook voor 2 12V accu´s parallel, maar daar is het niet mogelijk de cellen halverwege te verbinden.

Dan zou ik nog eerder wat zien in het aansluiten van de massakabel aan de ander kant van een acc set.
Alleen ingelogde leden kunnen reageren.

Re: accu capaciteit verhogen 30 juni 2014 11:33 #528926

Beste allen,


Van het weekend ongeveer 3 uur gevaren, waarna ik nog ongeveer 60% van de capaciteit overhad. Voorheen trok ik de accu's in 4 uur volledig leeg (2 uur de eerste set van 2 accu's, 2 uur de tweede set).

Ik kan dus concluderen dat het parallel schakelen de accuduur significant verhoogt!


Bedankt voor het meedenken :)
Alleen ingelogde leden kunnen reageren.

Re: accu capaciteit verhogen 30 juni 2014 21:42 #529057

  • Calidris
  • Calidris's Profielfoto
  • Offline
  • Gebruiker
  • Berichten: 32545
Saeftinghe schreef :
WadnWind,

Dat is wel heel erg uitvergroot, die accu´s zullen zich na verloop van tijd wel enigzins vereffenen.
Hoe lang zou het duren voor je hier iets van zou merken?

Hetzelfde geld dan ook in wat mindere mate ook voor 2 12V accu´s parallel, maar daar is het niet mogelijk de cellen halverwege te verbinden.

Dan zou ik nog eerder wat zien in het aansluiten van de massakabel aan de ander kant van een acc set.

Het hele issue is; waarom op 12 volt wel een onderlinge verbinding en waarom niet op 2, 4, 6, 8, 112 volt???
Waarschijnlijk antwoordt "men" dat daar geen aansluiting beschikbaar is?

Onzin dus, ook de compensatie kabel op 12 volt.
Het gevaar schuilt in de "diagonale" stromen.
Bij geen enkel batterypack vind je deze parallel verbindingen alks de cellen in serie staan.
Ongevraagd advizeur
Alleen ingelogde leden kunnen reageren.

Re: accu capaciteit verhogen 01 juli 2014 00:01 #529071

  • Gijper
  • Gijper's Profielfoto
  • Offline
  • Gebruiker
  • Berichten: 2231
fluisterB schreef :
Wat me overigens verbaasd is dat de kabels die uit de motor komen een stuk dunner zijn, zo op het oog 10mm^2, terwijl de motor volgens de specificaties op zijn max toch echt 48A zou moeten trekken. De kabels zijn dus volgens mij te dun.
Hoe dikker hoe duurder ;) Ze zullen wel een middenweg hebben gekozen.
Als je vol gas vaart worden je kabels misschien een beetje warm? De warmte die van de kabels komt is het verlies in de kabel.
Ik kan dus concluderen dat het parallel schakelen de accuduur significant verhoogt!
Mooi! bedankt voor de terugmelding! :)
Alleen ingelogde leden kunnen reageren.
Tijd voor maken pagina: 0.162 seconden
Gemaakt door Kunena
   
   
   
   
© Zeilersforum.nl