Op mijn mast (isomat ng-1) zitten in de masttop 6 schijven: 2 aan de achterkant (groozeilval en kraanlijn), 2 in het midden (2x spi) en 2 vooraan (2x genua). De schijven van de spivallen zitten iets hoger dan de schijven van de genua, waardoor de spival bovenlangs de genuaschijven loopt. Daarna gaat de spival via een gietaluminium geleider naar buiten. Op deze figuur zie je hoe het schijvenarrangement zit in de masttop:
Of, hoe het er in het echt uit ziet:
Deze set-up zit er al af-werf, maar is niet ideaal als je de spi vanuit de kajuitingang wil hijsen. Omdat de spival door het gietalluminium loopt, is er zeer veel weerstand en schavielt de val naar mijn zin te veel. (Een dunnere val helpt al een deel, maar het gaat nog te stroef).
De mast kan echter ook uitgerust worden met een 'spinnaker crane': de val komt ongeveer 1m onder masttop uit de mast en loopt dan naar een vrijhangend blok dat aan een dikke rvs-plaat hangt. De RVS-plaat staat ook op het bovestaand diagram. Op internet heb ik de afmetingen van deze plaat gevonden.
Dat lijkt me een goede oplossing, ware het niet dat ik geen zin heb om zo een groot en zwaar (ca. 400g?) rvs stuk 12m boven de waterlijn te hangen. Zou het mogelijk zijn om dit stuk ook in carbon te maken? Dat lijkt me een heel stuk lichter, maar is een carbonplaat hiervoor geschikt? Er wordt immers in alle richtingen (naar beneden en opzij) aan getrokken.