Zit in dezelfde situatie. Ik ga alles vervangen door Dyneema, de grootzeilval met staaldraad voorloop inbegrepen. Ongeveer even rekvrij, zonder de nadelen van staaldraad.
Alleen de reeflijn met staaldraad blijft zoals hij is: de fokroller (een oude Reckmann) is daarop gemaakt. Je kan zo'n combinatie touw + staaldraad kant en klaar laten maken.
Wel even kijken naar de schijf in de masttop, of deze geschikt is voor touw met de gewenste dikte. De schijf kan ook ingesleten zijn door het staaldraad, waardoor de nieuwe val sneller zou kunnen slijten.
Is verder zelf te doen. De nieuwe val met de oude of een muislijntje door de mast trekken. Niet de muislijn uit de mast trekken voor de nieuwe val erin zit, zoals ik per abuis heb gedaan. Dat geeft gedoe om er weer een nieuwe muislijn in te krijgen.
Een vast interval voor vervanging is denk ik (maar ik ben geen deskundige) niet nodig. Voor touw in elk geval. Ze slijten vooral op de schijven. Met wat extra lengte kan je er nu en dan een stukje afhalen, zodat een ander deel van de val over de schijf loopt. Bij zichtbare slijtage. Of je kan ze omkeren.