Welkom  

   

Mijn Menu  

   

What's Up  

Geen evenementen
   

Wedstrijd  

Geen evenementen
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
Welkom, Gasten

Onderwerp: UV licht aantasting in zeil door reflectie

UV licht aantasting in zeil door reflectie 02 nov 2025 10:34 #1658293

  • Feniks92
  • Feniks92's Profielfoto
  • Offline
  • Gebruiker
  • Berichten: 15
Afgelopen zomer kwamen er kleine scheurtjes in het onderlijk van mijn grootzeil.
Het zeil voelt op die plekken ook niet zo soepel meer als de rest van het zeil.
Het zeil is ca. 14 jaar oud. En verder nog neetjes.
Afgelopen week heb ik dit naar ter reparatie aan een zeilmaker gebracht, volgens hem komt dit waarschijnlijk door UV licht.
Nu zeilen wij niet veel en hangt er in de haven altijd een hoes over het zeil.
Maar die hoes is vrij ruim en aan de onderkant wijd ( ca. 10 tot 15 cm ) open, uiteraard wel op ca. 6 punten vastgemaakt.
Ik denk nu dat het zonlicht reflecteert op het witte dek en kajuit dak en vooral dan weer op het onderlijk. De rest van het zeil ligt dus min of meer in de schaduw van het onderlijk in dit geval.
Heeft iemand hier ook ervaring mee en wat is de beste oplossing om dit te voorkomen.
In principe wil ik ervoor zorgen dat de grootzeilhuik van onderen praktisch lichtdicht wordt en er hooguit wat water doorheen mag mocht het zeil nat gestreken zijn.
Alleen ingelogde leden kunnen reageren.

UV licht aantasting in zeil door reflectie 02 nov 2025 10:39 #1658294

14 jaar is ook best lang voor een dacron (neem ik aan) zeil.

UV reflectie lijkt me niet super waarschijnlijk: Witte verf reflecteert normaal maar een heel klein deel van UV licht, en dan wordt het ook nog eens verspreid dus de intensiteit zal niet heel hoog zijn.

aan de andere kant: 14 jaar lang een beetje is ook best veel.
Alleen ingelogde leden kunnen reageren.

UV licht aantasting in zeil door reflectie 02 nov 2025 10:58 #1658297

Als er al sprake is van werking van uv dan zal dat vooral moeten komen van de reflectie op het water. Die verspreidt zich in verschillende richtingen (reden waarom je op het water ook sneller verbrand). Met de wetenschap dat dit zeil 14 jaar oud is is de boodschap dat je daar ook niet meer veel moeite in moet steken. Kans bestaat dat het bij een serieuze windbelasting plotseling meer gebreken vertoont zoals uitscheuren van zeillatten of loslatende naden. Gewoon nog een jaartje proberen en ondertussen opzoek naar vervanging.
Alleen ingelogde leden kunnen reageren.
Tijd voor maken pagina: 0.102 seconden
Gemaakt door Kunena
   
   
   
   
© Zeilersforum.nl