Welkom  

   

Mijn Menu  

   

What's Up  

Geen evenementen
   

Wedstrijd  

Geen evenementen
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
Welkom, Gasten
  • Pagina:
  • 1
  • 2

Onderwerp: motor raakt oververhit

motor raakt oververhit 19 apr 2015 11:38 #617732

Gisteren ben ik vertrokken voor de tocht van winterstalling naar haven. Na een uur varen ruik ik ineens luchten van verschroeien uit de motorruimte. Ik ga kijken en zie rook rondom de cylinders. Het stinkt behoorlijk. Het koelwater voelt lauw warm aan en is zeker niet heet. Stroomt ook goed door. Ik ben gestopt en heb de olie vervangen en de dieseltank geleegd en opnieuw gevuld met verse diesel. Daarna alles ontlucht en weer gestart. Geen enkel probleem. Volgende dag tweede deel van de reis. Tot een uur geen pro leem maar dan zakt de oliedruk langzaam en begint hij blauw te roken en te stinken. Ik stop eerder nu en de motor slaat nu ook af als ik gas terug neem, net als gister. Gister dacht ik dat ik verkeerd getankt had; dat er in de jerrycan benzine zat en geen diesel. Ondanks dat mijn tank nu weer brandschoon is, blijkt dat niet de reden. Wat wel? Een ketelsteen die de koeling blokt?

Het is een direct gekoelde Ruggerini MM190 met nieuwe impeller. Voor de winterstalling geen enkel probleem gehad!
Alleen ingelogde leden kunnen reageren.

motor raakt oververhit 19 apr 2015 11:42 #617733

  • Jutter
  • Jutter's Profielfoto
  • aanwezig
  • Gebruiker
  • Berichten: 6388
Blauwe rook is verbrande smeerolie. Kan door oververhitting.
Dansen aan zee. Aan de kust, de Zeeuwse kust. Met een Schouw, LM 23 comfort,
Fellowship 27, Rana 17 Fisk, Drascombe longboat cruiser, Beekman Alfa Fish 540, Super Daimio, LM 30, Beneteau Antares 760.
www.wvarne.nl/, www.vnzblankenberge.be/, www.vbc-deurloo.nl
Alleen ingelogde leden kunnen reageren.

motor raakt oververhit 19 apr 2015 11:45 #617734

  • Mephisto
  • Mephisto's Profielfoto
  • Offline
  • Gebruiker is geblokkeerd
  • Berichten: 1724
Ik verwacht een lekke koppakking.
Een scheurtje tussen oliekanaal en een cilinder.
Laatst bewerkt: 19 apr 2015 11:46 door Mephisto.
Alleen ingelogde leden kunnen reageren.

motor raakt oververhit 19 apr 2015 11:46 #617735

  • dehler
  • dehler's Profielfoto
  • Offline
  • Gebruiker
  • Berichten: 4080
Mogelijkheid is dat er geen genoeg koelwater meer door het bovenste gedeelte van het motorblok stroomt.
Thermostaat werkt niet goed?
Kanalen bijna verstopt?

Niet schrikken maar zou kunen.
Alleen ingelogde leden kunnen reageren.

motor raakt oververhit 19 apr 2015 11:47 #617737

  • Petervdw
  • Petervdw's Profielfoto
  • Offline
  • Gebruiker
  • Berichten: 1543
Misschien een schoepje van je impellertje in een koelwater doorvoer / banjokoppeling.
Omdat het warmlopen pas na enige tijd begint. De smeeroliedruk kan iets teruglopen door stijging van de temperatuur.
Vr.groet, Peter
Laatst bewerkt: 19 apr 2015 15:34 door Petervdw.
Alleen ingelogde leden kunnen reageren.

motor raakt oververhit 19 apr 2015 12:03 #617739

  • Bram6
  • Bram6's Profielfoto
  • Offline
  • Gebruiker
  • Berichten: 1409
Ik zou eerst willen weten of de motor nu heet loopt of niet. Controleer eens met lopende motor of de temperatuur censor werkt. Verbindt de temperatuur censor met aarde, gaat het alarm af en brandt het lampje dan werkt deze. Wanneer je het alarm tijdens het varen niet gehoord hebt is er waarschijnlijk dus niet sprake van een te hoge temperatuur.
Alleen ingelogde leden kunnen reageren.

motor raakt oververhit 19 apr 2015 12:22 #617741

Bedankt voor de snelle reacties! sensor werkt helaas niet. Ik leid de hitte af van de sterk teruglopende oliedruk, het roken rondom de cilinders en dat de motor zwaar draait. Het koelwater blijft normale temperatuur houden en er is ook geen waterdamp uit de uitlaat.
Alleen ingelogde leden kunnen reageren.

motor raakt oververhit 19 apr 2015 13:22 #617747

  • svalk
  • svalk's Profielfoto
  • Offline
  • Gebruiker
  • Berichten: 3996
Maarten-Jan schreef :
Bedankt voor de snelle reacties! sensor werkt helaas niet. Ik leid de hitte af van de sterk teruglopende oliedruk, het roken rondom de cilinders en dat de motor zwaar draait. Het koelwater blijft normale temperatuur houden en er is ook geen waterdamp uit de uitlaat.


Hmmmm dikke, dus koude motorolie geeft inderdaad vaak een wat hogere druk en als de visco afneemt door de oplopende temperatuur zal de druk mogelijk iets zakken.

Het roken nabij de cilinders kan er inderdaad op duiden dat er te weinig olie naar de cilinders gaat en zoals je weet is de voornaamste taak van motorolie het koelen van de motor in essentie.

Kapotte oliepomp of aandrijving daarvan.
Lekke koppakking.
Verkeerde motorolie
Te weinig motorolie

Echter, geen of weinig koelwater rondom de cilinderwand kan ook tot hoge temperaturen leiden en dus rook rondom de cilinders.

Geen goede ciculatie van het koelwater en dit kan ook wel weer een aantal oorzaken hebben.

Ik zou gewoon als ik jou was een lijstje met alle mogelijke defecten maken en die stap voor stap uittesten en stap voor stsp afvinken.


N.b. kun je iets zien aan het koelwater wat naar buiten komt ?
Kun je iets zien aan de motorolie in de motor ?
Ieder voordeel heb zijn nadeel en ieder nadeel heb zijn voordeel.
Alleen ingelogde leden kunnen reageren.

motor raakt oververhit 19 apr 2015 13:28 #617748

  • Fer
  • Fer's Profielfoto
  • Offline
  • Gebruiker
  • Berichten: 7306
bij een impeller wissel kan het zijn dat er toch te weinig koelwater door de motor gaat dit komt omdat de pomp is versleten en de nieuwe impeller niet goed afsluit op het versleten huis.
Alleen ingelogde leden kunnen reageren.

motor raakt oververhit 19 apr 2015 13:44 #617754

  • Fer
  • Fer's Profielfoto
  • Offline
  • Gebruiker
  • Berichten: 7306
Dacht dat er een balg thermostaat in zit en deze hebben als nadeel dat als ze stuk zijn niet open gaan staat als ze stuk zijn
Alleen ingelogde leden kunnen reageren.

motor raakt oververhit 19 apr 2015 13:57 #617757

@Fer, dat zou een optie kunnen zijn! Even opzoeken waar het ding zit. Als er te weinig water doorstroomt dan zou dit heet worden. Dat is niet het geval. Als de motor zelf geen water krijgt omdat de thermostaat blokkeert zou dit een goede verklaring kunnen zijn!

De impeller heb ik geplaatst en ook gekeken naar de slijtage. De deksel zou vernieuwd mogen worden. Ik zou dan echter vorig jaar bij de tocht naar de winterstalling hetzelfde gehad moeten hebben? Toen was de impeller oud en aan vervanging toe. Die had ik nog gecheckt namelijk voor vertrek toen.

@Svalk, de olie was echt heet toen ik die geisteren voelde. Ook stonk de olie. Ik heb gewoon een standaard 15W40 gebruikt. Dat is meer dan genoeg voor deze oudere motor.

Lekke koppakking lijkt mij onwaarschijnlijk. Er is in de winterstalling (ik sta binnen in een loods) niets gebeurd. Het gaat niet zomaar stuk. Nu zou het kunnen, door de hitte....
Te weinig olie is ook niet aan de orde. In beide gevallen na het warmlopen (en ervoor natuurlijk) gepeild en in beide gevallen exact op peil!
Laatst bewerkt: 19 apr 2015 13:58 door Maarten-Jan.
Alleen ingelogde leden kunnen reageren.

motor raakt oververhit 19 apr 2015 16:33 #617793

  • Mephisto
  • Mephisto's Profielfoto
  • Offline
  • Gebruiker is geblokkeerd
  • Berichten: 1724
een lekke koppakking kan ook een gevolg zijn van het te warm lopen icm een thermostaat die blijft hangen of te weinig koelwater. het blijft een direct gekoelde motor, en het kan zijn dat je al een tijdje hebt gevaren met de lekke kop maar het koudere buitenwater en lagere temperatuur de reden zijn dat het niet eerder opgemerkt is. helemaal als het maar een haarscheurtje betreft die alleen lekt als de olie op temperatuur en dus dun is.
Alleen ingelogde leden kunnen reageren.

motor raakt oververhit 19 apr 2015 19:04 #617855

  • svalk
  • svalk's Profielfoto
  • Offline
  • Gebruiker
  • Berichten: 3996
Als je lang genoeg doorgaat met het afvinken wat het NIET is vind je vanzelf wat het wel is ! B)
Ieder voordeel heb zijn nadeel en ieder nadeel heb zijn voordeel.
Alleen ingelogde leden kunnen reageren.

motor raakt oververhit 19 apr 2015 19:33 #617883

  • sy helios
  • sy helios's Profielfoto
  • aanwezig
  • Gebruiker
  • Berichten: 14639
meest aannemelijk is dus een thermostaat die blijft plakken
Helios is de zonnegod, Zoon van het Titanenpaar Hyperion en Theia, broer van Selene (Maan) en Eos (dageraad). Met zijn zonnewagen rijst hij bij dageraad op uit de Okeanos, rijdt langs de hemelkoepel en verdwijnt `s avonds in het westen weer in de oceaan.
Alleen ingelogde leden kunnen reageren.

motor raakt oververhit 19 apr 2015 19:35 #617885

  • Fer
  • Fer's Profielfoto
  • Offline
  • Gebruiker
  • Berichten: 7306
daar ga ik ook voor

stank van de motor , oliedruk naar beneden = te warme motor
Alleen ingelogde leden kunnen reageren.

motor raakt oververhit 19 apr 2015 20:08 #617916

Erg veel dank! Lijkt mij op dit moment het meest waarschijnlijk als diagnose. Dinsdagavond even de thermostaat eruit halen en kijken wat dit voor effect heeft! Ik hoop dat er geen blijvende schade is door de oververhitting.
Alleen ingelogde leden kunnen reageren.

motor raakt oververhit 20 apr 2015 06:50 #617985

  • douwe
  • douwe's Profielfoto
  • Offline
  • Gebruiker
  • Berichten: 5229
Maarten-Jan schreef :
Gisteren ben ik vertrokken voor de tocht van winterstalling naar haven. Na een uur varen ruik ik ineens luchten van verschroeien uit de motorruimte. Ik ga kijken en zie rook rondom de cylinders. Het stinkt behoorlijk. Het koelwater voelt lauw warm aan en is zeker niet heet. Stroomt ook goed door. Ik ben gestopt en heb de olie vervangen en de dieseltank geleegd en opnieuw gevuld met verse diesel. Daarna alles ontlucht en weer gestart. Geen enkel probleem. Volgende dag tweede deel van de reis. Tot een uur geen pro leem maar dan zakt de oliedruk langzaam en begint hij blauw te roken en te stinken. Ik stop eerder nu en de motor slaat nu ook af als ik gas terug neem, net als gister. Gister dacht ik dat ik verkeerd getankt had; dat er in de jerrycan benzine zat en geen diesel. Ondanks dat mijn tank nu weer brandschoon is, blijkt dat niet de reden. Wat wel? Een ketelsteen die de koeling blokt?

Het is een direct gekoelde Ruggerini MM190 met nieuwe impeller. Voor de winterstalling geen enkel probleem gehad!
Het koelwater voelt lauw warm aan.
Het motorblok incl smeerolie wordt wit verziekend heet.
Betekend volgen mij dat het koelwater via het thermostaat ge bypasst wordt en er dus geen koelwater door het motorblok stroomt. Dus zoals Fer al zei, Thermostaat!!!!
BM, 16m2, Sharpie, Topklasse, Finnjol, Friendship 26, Maxi 1000
Laatst bewerkt: 20 apr 2015 06:51 door douwe.
Alleen ingelogde leden kunnen reageren.

motor raakt oververhit 20 apr 2015 07:37 #618003

  • Rikken
  • Rikken's Profielfoto
  • Offline
  • Gebruiker
  • Berichten: 2818
Zou ook prima kloppen met het verhaal. Afgelopen herfst nog nergens last van, nu na de winter wel. tijdens lange stilstand kan een thermostaat soms wat gaan' kleven' wat dus dit resultaat geeft.
Alleen ingelogde leden kunnen reageren.

motor raakt oververhit 20 apr 2015 08:37 #618017

  • H2O
  • H2O's Profielfoto
  • Offline
  • Gebruiker
  • Berichten: 1303
Je kan je thermostaat testen door hem in een pannetje water op te warmen en te zien of hij bij de juiste temperatuur open gaat. Voor het meten van de watertemperatuur kan je een vleesthermometer gebruiken (als je die in huis hebt).

Jeroen.
Alleen ingelogde leden kunnen reageren.

motor raakt oververhit 20 apr 2015 09:09 #618021

Typisch dat het na de winter optreedt. Vorstschade? Luchtbel ter plaatse van de thermostaat? Lijkt me stug dat verkalking nu opeens een probleem zou geven.
Alleen ingelogde leden kunnen reageren.

motor raakt oververhit 20 apr 2015 16:31 #618135

  • sy helios
  • sy helios's Profielfoto
  • aanwezig
  • Gebruiker
  • Berichten: 14639
hardnekkige luchtbel zou kunnen, maar een beetje thermostaat heeft een klein gaatje om dit te voorkomen.
anders klein gaatje (1 a 2 mm) er in boren.
thermostaat eruit halen> los testen
of even de motor goed testen zonder thermostaat; moet het probleem ook weg zijn
is geen permanente oplossing, maar dan weet je de oorzaak.
vermits het th.huis goed afsluit zonder thermostaat..

checken in een pan kokend water is geen 100% garantie, weet ik ui eigen ervaring.
deed het in de pan wel, maar in de motor toch regelmatig blijven plakken
tijdelijk te verhelpen door een tik met een hamer op het thermohuis te geven :S
bij mij opgelost door toch maar de th te vervangen (voor ca 60E geen gedonder meer)
Helios is de zonnegod, Zoon van het Titanenpaar Hyperion en Theia, broer van Selene (Maan) en Eos (dageraad). Met zijn zonnewagen rijst hij bij dageraad op uit de Okeanos, rijdt langs de hemelkoepel en verdwijnt `s avonds in het westen weer in de oceaan.
Alleen ingelogde leden kunnen reageren.

motor raakt oververhit 23 apr 2015 14:37 #619012

  • Faran
  • Faran's Profielfoto
  • Offline
  • Gebruiker
  • Berichten: 14868
Verplaatst naar motoren.
Jeanneau Sun Odyssey 37

Gecertificeerd werkloos
Alleen ingelogde leden kunnen reageren.

motor raakt oververhit 23 apr 2015 20:12 #619109

  • janharm
  • janharm's Profielfoto
  • Offline
  • Gebruiker
  • Berichten: 143
Als het na de impeller wissel is gekomen waarschijnlijk wat fer heeft aangedragen. Heb het ook gehad, oude impeller teruggeplaatst en het ging weer beter. Inmiddels nieuwe waterpomp besteld.
Alleen ingelogde leden kunnen reageren.

motor raakt oververhit 24 apr 2015 18:27 #619285

Begonnen met de reparatie. Het eerste wat ik deed is het blok aftappen. Er zat geen water in! Consistent met een kapotte thermostaat. Ik moet veel demonteren om erbij te komen maar morgen kan ik weer varen!
Alleen ingelogde leden kunnen reageren.

motor raakt oververhit 24 apr 2015 18:42 #619287

  • Mephisto
  • Mephisto's Profielfoto
  • Offline
  • Gebruiker is geblokkeerd
  • Berichten: 1724
ai dan zou ik voor de zekerheid toch ook de koppakking maar vervangen, want als je de kop los haalt moet die eigenlijk ook vervangen worden.

voor je dat doet even de kop op een vlakke plaat of spiegel leggen en dan met een lichtbron aan de andere kant kijken of er licht onder door komt. als dat zo is zal je hem moeten laten vlakken.

als je al een tijd met een defecte thermostaat gevaren hebt is er een kans dat die ook lek is dan
Alleen ingelogde leden kunnen reageren.
  • Pagina:
  • 1
  • 2
Tijd voor maken pagina: 0.164 seconden
Gemaakt door Kunena
   
   
   
   
© Zeilersforum.nl