Welkom  

   

Mijn Menu  

   

What's Up  

Geen evenementen
   

Wedstrijd  

Geen evenementen
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
Welkom, Gasten
  • Pagina:
  • 1
  • 2

Onderwerp: Documentatie voor pleziervaart niet op orde

Documentatie voor pleziervaart niet op orde 10 feb 2025 18:16 #1611164

Uit de Binnenvaartkrant:

Veel fabrikanten en distributeurs van pleziervaartuigen hebben hun documentatie en kennis niet op orde. Dat meldt de Inspectie Leefomgeving en Transport (ILT), die er gericht onderzoek naar heeft gedaan. Zo ontbreekt bijvoorbeeld vereiste documentatie, zoals testrapporten of berekeningen om de stabiliteit en het reservedrijfvermogen van een vaartuig aan te tonen.

Of het onderzoek voor heel Nederland geldt, is niet bekend. ILT baseert zich op controles tussen 2022 en 2024 bij 21 fabrikanten, distributeurs en verhuurbedrijven in de omgeving van Giethoorn.

Stabiliteit

Een van de veiligheidseisen is de stabiliteit van een pleziervaartuig. In de ISO-normen staat omschreven hoe de stabiliteit en het drijfvermogen van een vaartuig door de fabrikant kan worden aangetoond.

Inspecteur John van Lochem zegt daarover: “Regelmatig zie ik dat pleziervaartuigen te veel mensen vervoeren. Dat is gevaarlijk. Als het te zwaar beladen is, dan duurt het langer voordat de boot stilligt vanwege de langere remweg. Ook kan de boot door overbelasting te diep in het water liggen, waardoor deze onbestuurbaar wordt of zelfs kan omslaan.”

Ontbrekende documenten

Van 2022 tot en met 2024 verrichtte de ILT in totaal 21 inspecties in de omgeving van Giethoorn. Bij alle zes verhuurbedrijven en vijftien fabrikanten en distributeurs die vaartuigen verkopen, bleken zaken niet op orde, onjuist of onvolledig. In sommige gevallen ontbraken de vereiste documenten volledig. Het gaat om wettelijk verplichte documenten waarmee de fabrikant aangeeft dat het product veilig is en voldoet aan de wet- en regelgeving. Zoals de CE-markering, de conformiteitsverklaring, de gebruikershandleiding en/of het technisch dossier.

De betreffende bedrijven ontvingen hiervoor een waarschuwing. Er waren volgens de ILT geen signalen voor acuut gevaarlijke situaties. De bedrijven worden dit jaar opnieuw geïnspecteerd. Als blijkt dat ze nog niet voldoen aan de wettelijke verplichtingen, dan legt de inspectie maatregelen op om een eind te maken aan de tekortkoming(en).

Toezicht

Pleziervaartuigen moeten veilig zijn, aldus de ILT. “De koper en/of gebruiker moet er op kunnen vertrouwen dat een nieuw gebouwd vaartuig voldoet aan wettelijke producteisen. Met haar toezicht wil de ILT voorkomen dat onveilige pleziervaartuigen in de handel worden gebracht en zo de veiligheid op het water bevorderen.”
Schippers schoffelen niet
Laatst bewerkt: 10 feb 2025 18:17 door Berghout-2.
Alleen ingelogde leden kunnen reageren.

Documentatie voor pleziervaart niet op orde 10 feb 2025 18:20 #1611167

Berghout-2 schreef :
Als het te zwaar beladen is, dan duurt het langer voordat de boot stilligt vanwege de langere remweg.

:lol: Zijn er eisen aan een “remweg”!?

Ik weet nog dat de Waterkampioen vroeger ook de remweg van een boot met hulpmotor “testte”; een van de meest nietszeggende getallen…
Alleen ingelogde leden kunnen reageren.

Documentatie voor pleziervaart niet op orde 10 feb 2025 19:49 #1611189

  • rooiedirk
  • rooiedirk's Profielfoto
  • Offline
  • Gebruiker
  • Berichten: 6916
Gaat dit over het CE keur?
Alleen ingelogde leden kunnen reageren.

Documentatie voor pleziervaart niet op orde 11 feb 2025 05:12 #1611221

  • swblom
  • swblom's Profielfoto
  • Offline
  • Gebruiker
  • Berichten: 981
Ik krijg meer de indruk dat dit met name over heel veel toeristen in de bootjes in Giethoorn gaat.
Alleen ingelogde leden kunnen reageren.

Documentatie voor pleziervaart niet op orde 11 feb 2025 05:44 #1611225

IlenT ten top, wat een onzin weer. Remweg door teveel/te zware personen aanboord? belachelijk, daar houd zels CE/ISO zich niet mee bezig. CE is al een grote grap en een wassen neus, maar deze extracten slaan toch echt alles. Is dit bedoeld als komedie?
Erik de Jong (Team Zeilersforum.nl)
Alleen ingelogde leden kunnen reageren.

Documentatie voor pleziervaart niet op orde 11 feb 2025 06:44 #1611226

  • rooiedirk
  • rooiedirk's Profielfoto
  • Offline
  • Gebruiker
  • Berichten: 6916
Die remweg is (denk ik :) ) een losse opmerking die ook de televaag lezers begrijpen, maar niet in de eisen staat.
Ik vermoed dat het hierover gaat:
https://www.ilent.nl/onderwerpen/pleziervaart/producteisen-pleziervaartuigen-en-waterscooters
Als bouwer/importeur/... mag je helemaal zelfstandig een CE plaatje op je produkt schroeven, maar dan moet je nog steeds wel aan alle voorwaarden voldoen. (zie link) en ILenT is de toezichthoudende instantie daarvoor in nl.
Laatst bewerkt: 11 feb 2025 06:46 door rooiedirk.
Alleen ingelogde leden kunnen reageren.

Documentatie voor pleziervaart niet op orde 11 feb 2025 07:36 #1611229

  • Waterblok
  • Waterblok's Profielfoto
  • Offline
  • Gebruiker
  • Berichten: 5441
Die remweg en volle boot zie ik als sloepjes en boten bij evenementen die afgeladen vol met feestende mensen rondvaren.
Ja die remweg is langer dan met een persoon aan boord en stabiliteit is ook een ding.
Maar de fabrikant kan er wel plaatje inzetten met max personen maar dat voorkomt natuurlijk niks.
Goed geconstrueerd en getest maar de feestboot gaat wel onderste boven.
De schipper aansprakelijk want hij hield zich niet aan het plaatje van de fabrikant?
Zoals je in een auto maar zoveel zitplaatsen (gordels) hebt?
Alleen ingelogde leden kunnen reageren.

Documentatie voor pleziervaart niet op orde 11 feb 2025 07:56 #1611233

  • JB-NL
  • JB-NL's Profielfoto
  • Offline
  • Gebruiker
  • Berichten: 4083
Is er al een kalf verdronken in giethoorn?
Alleen ingelogde leden kunnen reageren.

Documentatie voor pleziervaart niet op orde 11 feb 2025 10:09 #1611254

Waterblok schreef :
Die remweg en volle boot zie ik als sloepjes en boten bij evenementen die afgeladen vol met feestende mensen rondvaren.
Ja die remweg is langer dan met een persoon aan boord en stabiliteit is ook een ding.
Maar de fabrikant kan er wel plaatje inzetten met max personen maar dat voorkomt natuurlijk niks.
Goed geconstrueerd en getest maar de feestboot gaat wel onderste boven.
De schipper aansprakelijk want hij hield zich niet aan het plaatje van de fabrikant?
Zoals je in een auto maar zoveel zitplaatsen (gordels) hebt?
Ik zat ook in deze richting te denken. Maar wat heeft dit met de "documentatie van de pleziervaart niet op orde" te maken? Als de fabrikant wel bordjes in de boten zet waarop een max aantal personen staat en een certificaat bij de boot levert dan is de documentatie op orde. Als vervolgens de gebruiker, verhuurder of eigenaar hier niet op toeziet dan is er een ander probleem.
Of het artikel klopt niet (wat natuurlijk vaak een probleem is omdat de journalist er niks van snapt) of het gaat erom dat bouwers en leveranciers van boten hun papierwerk niet op orde hebben. Maar wat het is? Ik kan het er niet uithalen.
Laatst bewerkt: 11 feb 2025 10:10 door SimondeDanser.
Alleen ingelogde leden kunnen reageren.

Documentatie voor pleziervaart niet op orde 11 feb 2025 11:01 #1611262

  • nicos
  • nicos's Profielfoto
  • Offline
  • Gebruiker
  • Berichten: 201
www.ilent.nl/actueel/nieuws/20...en-pleziervaartuigen

Het ILT rapport gaat er vooral over dat fabrikanten hun papierwerk niet goed op orde hebben.
Gezien het onderzoek zich heeft geconcentreerd rondom Giethoorn, kan ik me daar wel iets bij voorstellen. Ik verwacht dat daar vooral op ambachtelijke wijze one-off's of kleine series gebouwd worden. Dat maakt het vast wat lastiger om aan alle eisen te voldoen dan wanneer je 1000 boten per jaar bouwt.

Uit het rapport:
Bij 15 fabrikanten en distributeurs die vaartuigen verkopen, bleken de CE-markering, conformiteitsverklaring, gebruikershandleiding en/of het technisch dossier niet helemaal in orde. Hiervoor ontvingen zij een waarschuwing. De ILT voert vanaf begin 2025 opnieuw controles uit bij deze bedrijven.

Bij 6 verhuurbedrijven bleken de CE-markering, conformiteitsverklaring en/of de gebruikershandleiding deels afwezig of onjuist te zijn. Hiervoor ontvingen zij een waarschuwing. Bij deze bedrijven voert de ILT vanaf begin 2025 opnieuw controles uit om te zien of zij dan aan de eisen voldoen.


Dat ook verhuurders worden aangesproken is wel opvallend.
Een verhuurbedrijf wordt vanuit de richtlijn gezien als een distributeur. Hier horen ook verplichtingen bij. Zo moet een verhuurbedrijf controleren dat het vaartuig een CE-markering, conformiteitsverklaring en gebruikershandleiding heeft. Hierdoor weet de afnemer of eindgebruiker dat het vaartuig voldoet aan de wettelijke vereisten.
Alleen ingelogde leden kunnen reageren.

Documentatie voor pleziervaart niet op orde 11 feb 2025 12:40 #1611276

  • JRomkes
  • JRomkes's Profielfoto
  • Offline
  • Gebruiker
  • Berichten: 5263
nicos schreef :

Dat ook verhuurders worden aangesproken is wel opvallend.

Is dat zo? Het is toch vrij normaal als je meerdere bootjes beheert je van elke boot de gegevens in een mapje hebt? Aankoopfactuur/eigendomsbewijs, handleidingen, verzekering, motorgegevens, onderhoudsplan, defectenlog, etc.
Alleen ingelogde leden kunnen reageren.

Documentatie voor pleziervaart niet op orde 11 feb 2025 14:27 #1611302

  • ilCigno
  • ilCigno's Profielfoto
  • aanwezig
  • Gebruiker
  • Berichten: 18572
JRomkes schreef :
defectenlog, etc.
Ik denk dat de verhuurders in Giethoorn het opgegeven hebben om het defectenlog bij te houden :sick:
Timo
Compromis 888 'il Cigno'
Laatst bewerkt: 11 feb 2025 14:29 door ilCigno.
Alleen ingelogde leden kunnen reageren.

Documentatie voor pleziervaart niet op orde 11 feb 2025 14:43 #1611305

  • JB-NL
  • JB-NL's Profielfoto
  • Offline
  • Gebruiker
  • Berichten: 4083
ilCigno schreef :
JRomkes schreef :
defectenlog, etc.
Ik denk dat de verhuurders in Giethoorn het opgegeven hebben om het defectenlog bij te houden :sick:

'Botsautootjes....'...Moraal van t verhaal, zolang er geld verdient wordt gaan ze door, tot er een kalf minder is...
Alleen ingelogde leden kunnen reageren.

Documentatie voor pleziervaart niet op orde 11 feb 2025 15:57 #1611324

De onvoorspelbare remweg van alles wat om je heen dobbert, is een essentieel onderdeel van de Giethoor-experience.
Alleen ingelogde leden kunnen reageren.

Documentatie voor pleziervaart niet op orde 12 feb 2025 10:08 #1611425

  • Albert 45
  • Albert 45's Profielfoto
  • Offline
  • Gebruiker
  • Berichten: 12626
JB-NL schreef :
ilCigno schreef :
JRomkes schreef :
defectenlog, etc.
Ik denk dat de verhuurders in Giethoorn het opgegeven hebben om het defectenlog bij te houden :sick:

'Botsautootjes....'...Moraal van t verhaal, zolang er geld verdient wordt gaan ze door, tot er een kalf minder is...
Dus, als het kalf verdronken is, ... dempt men Giethoorn?
Laatst bewerkt: 12 feb 2025 10:37 door Albert 45.
Alleen ingelogde leden kunnen reageren.

Documentatie voor pleziervaart niet op orde 12 feb 2025 10:43 #1611438

  • JB-NL
  • JB-NL's Profielfoto
  • Offline
  • Gebruiker
  • Berichten: 4083
Giethoorn dempen? Als ik de reacties van de gierhoornse middenstand begrijp, zou t nog drukker mogen...schoorsteen moet roken ...
Alleen ingelogde leden kunnen reageren.

Documentatie voor pleziervaart niet op orde 12 feb 2025 11:45 #1611453

Goh, wat bijzonder om te zien wat er in dit draadje gebeurt.
Collectief slaat men aan op "Giethoorn", waar "ze" het verkeerd doen en op geld belust zijn.

Volgens mij is de strekking van het oorspronkelijk bericht toch anders.

Mijn vervolgvraag: hebben jullie zelf alle papieren op orde? Handelen jullie nooit in strijd met de regels? Nooit meer mensen aan boord dan toegestaan, ook niet bij een gezellige borrel? Nooit dingen gedaan die de stabiliteit beïnvloeden? Enz.

Gepost met de officiële Zeilersforum-app
Schippers schoffelen niet
Alleen ingelogde leden kunnen reageren.

Documentatie voor pleziervaart niet op orde 12 feb 2025 12:00 #1611456

  • JB-NL
  • JB-NL's Profielfoto
  • Offline
  • Gebruiker
  • Berichten: 4083
In mijn reactie refereer ik alleen naar de link in JRomkes opmerking. Daar wordt wel een bepaald beeld geschetst van de giethoornse middenstand...
En dan is het wellicht jumping into conclusions..maar dan dat mogelijk wel een aanleiding tot het ilt rapport...
Alleen ingelogde leden kunnen reageren.

Documentatie voor pleziervaart niet op orde 12 feb 2025 15:05 #1611492

  • ilCigno
  • ilCigno's Profielfoto
  • aanwezig
  • Gebruiker
  • Berichten: 18572
Berghout-2 schreef :
Mijn vervolgvraag: hebben jullie zelf alle papieren op orde? Handelen jullie nooit in strijd met de regels? Nooit meer mensen aan boord dan toegestaan, ook niet bij een gezellige borrel? Nooit dingen gedaan die de stabiliteit beïnvloeden?
Mijn boot heeft geen CE markering én ik verhuur hem niet, dus wat dat betreft kan ik geen regels overtreden. Alles wat ik aan boord moet hebben om andere redenen (eigendomspapieren, BTW verklaring, marifoonregistratiebewijs, bedieningscertificaat MarcomB, handboek marifonie, actueel BPR, verzekeringsbewijs) of vrijwillig kan hebben (SOLAS veiligheidskaart, boot instuctieboek, VB2) is er ook. dus ja, naar mijn idee alles op orde.

Over de stabiliteit in de haven maak ik mij totaal geen zorgen. Zelfs als kuip en dek tot de laatste centimeter gevuld zijn met mensen vermoed ik dat er geen sprake is van negatieve stabiliteit. Niet aan gerekend overigens. Op het water zijn er nooit meer mensen aan boord dan er plaats is in het reddingsvlot, zes dus maximaal. Maar op mijn maat boot is vijf wel zo'n beetje het praktische maximum.
Timo
Compromis 888 'il Cigno'
Laatst bewerkt: 12 feb 2025 15:05 door ilCigno.
Alleen ingelogde leden kunnen reageren.

Documentatie voor pleziervaart niet op orde 12 feb 2025 18:28 #1611544

  • Tony2920
  • Tony2920's Profielfoto
  • Offline
  • Gebruiker
  • Berichten: 7811
Ik zie het al gebeuren, dat om aan die opmerkingen gehoor te geven we binnenkort allemaal voor we vertrekken gewogen moeten worden. Want wees eerlijk, niet iedereen weegt 50 Kgr.
En sommigen komen ook vlot voorbij de 90.
Bij een boot waar 6 personen mee mogen, en men rekent op een gemiddeld gewicht van 60 Kr.
Zit je er al snel overheen.

Dus op elke haven een pashokje met weegschaal, want kledij is van een ander soortelijk gewicht als mensenvlees. Dus in je nakie gewogen worden, voor je mag gaan zeilen.

Kafka.

Maar dat zal dan wel moeten, en ook voor de veerboot natuurlijk want die is ook voorzien van een maximum personen. En de rondvaart in Amsterdam.

Hadden we maar politiekers met gezond verstand.
I run a tight . . .
Shipwreck !
Alleen ingelogde leden kunnen reageren.

Documentatie voor pleziervaart niet op orde 12 feb 2025 18:52 #1611551

  • JB-NL
  • JB-NL's Profielfoto
  • Offline
  • Gebruiker
  • Berichten: 4083
Plimsollmerk?
Alleen ingelogde leden kunnen reageren.

Documentatie voor pleziervaart niet op orde 12 feb 2025 19:29 #1611558

  • Booty24
  • Booty24's Profielfoto
  • Offline
  • Gebruiker
  • Berichten: 1882
We kunnen hier natuurlijk heel erg schamper doen over de eisen die aan plezierboten gesteld worden, maar de kern van het bericht is, dat zelfs aan die schamele eisen niet voldaan wordt; door bedrijven.
Zowel in de verkoop als in de verhuur.

Na alle aandacht voor de Bruine Vloot en alle aandacht voor taxivervoer tot 12 personen is het niet meer dan logisch dat het ILT steekproeven neemt in aanpalende sectoren in de watersport, vooral waar het de onwetende passagier/gebruiker betreft.
Natuurlijk begin je dan bij controle op de formele naleving van de papieren werkelijkheid. Dat blijkt in deze sector dus weer te moeilijk om zelfstandig of binnen branchegenoten op orde te hebben.

Er zullen best botenbouwers zijn die beter kunnen bouwen dan documenteren en zo ook verhuurders, maar zo zit de wereld niet meer in elkaar. Die zullen wel wakker worden. Diegenen die allebei niet kunnen vallen straks af.

Jammer dat de inspecteur zich niet tot de barre constatering kon beperken. Dat leidt heel erg af getuige de reacties hier op ZF.
Booty 24 solo en Efsix. Voorheen Harmony 42.
Alleen ingelogde leden kunnen reageren.

Documentatie voor pleziervaart niet op orde 13 feb 2025 07:26 #1611594

  • swblom
  • swblom's Profielfoto
  • Offline
  • Gebruiker
  • Berichten: 981
In mijn ervaring in Giethoorn en omgeving zie ik daar inderdaad veel tjokvol geladen (huur)bootjes. Significant meer dan op andere plaatsen in het noorden van het land.

Dus dat de waarneming van IL&T daar is gedaan is voor mij iets in het verlengde van de waarnemingen bij een Friese steiger die gebruikt zijn om dat toiletverhaal te onderbouwen.
Laatst bewerkt: 13 feb 2025 07:27 door swblom.
Alleen ingelogde leden kunnen reageren.

Documentatie voor pleziervaart niet op orde 13 feb 2025 07:45 #1611596

  • 3Noreen
  • 3Noreen's Profielfoto
  • Offline
  • Gebruiker
  • Berichten: 15614
Booty24 schreef :
Na alle aandacht voor de Bruine Vloot en alle aandacht voor taxivervoer tot 12 personen is het niet meer dan logisch dat het ILT steekproeven neemt in aanpalende sectoren in de watersport, vooral waar het de onwetende passagier/gebruiker betreft.
Natuurlijk begin je dan bij controle op de formele naleving van de papieren werkelijkheid. Dat blijkt in deze sector dus weer te moeilijk om zelfstandig of binnen branchegenoten op orde te hebben.

Het wordt de hoogste tijd om hier wat aan te doen. Immers het aantal slachtoffers stijgt schrikbarend. Het zou jou kind maar zijn die komt te overlijden tijdens een schoolreisje naar Giethoorn.
dat conservatieven in doorsnee hechten aan veiligheid, voorspelbaarheid en autoriteit, terwijl liberalen zich eerder thuis voelen bij nuance en complexiteit,
Alleen ingelogde leden kunnen reageren.

Documentatie voor pleziervaart niet op orde 13 feb 2025 07:49 #1611597

  • Arent
  • Arent's Profielfoto
  • Offline
  • Gebruiker
  • Berichten: 2197
Berghout-2 schreef :
Goh, wat bijzonder om te zien wat er in dit draadje gebeurt.
Collectief slaat men aan op "Giethoorn", waar "ze" het verkeerd doen en op geld belust zijn.

Volgens mij is de strekking van het oorspronkelijk bericht toch anders.

Gepost met de officiële Zeilersforum-app

Klopt; ik had dit bericht gezien, maar niet helemaal gelezen en kom nu voor het eerst in dit draadje, maar ik geloof dat hier en daar de essentie wat wegvalt...

Elke bouwer/importeur heeft de verantwoordelijkheid om een vaartuig aan de CE-normen te laten voldoen. Zo heel ingewikkeld is dat nu ook weer niet, omdat een ontwerper al een deel van de data kan aanleveren, er bedrijven zijn die een groot deel van de papierwinkel uit handen nemen en er meer dan genoeg uitgebreide kennis is om het allemaal volgens de geldende regels te doen.
Dat bouwers in de regio Giethoorn daar niet aan zouden kunnen voldoen is natuurlijk onzin; een houten punter valt niet onder de CE, maar die worden al jaren niet meer verhuurd.
Dat de ILT zich hier druk over maakt snap ik wel; boten worden vaak sneller gebouwd dan de certificatie geregeld is, en voor je het weet vaar je rond met een bootje dat niet in orde is. Controle op de uitvoering is bovendien niet nodig, dus na de certificering kan het heel goed zijn, dat er technisch van alles niet klopt.
Als je daar bij optelt dat er in Giethoorn extreem veel bootjes op het water worden gebracht, dan is controle door de ILT wel logisch, en terecht kennelijk. De punten die de ILT hier aanhaalt zijn net zo goed van toepassing op veel grotere jachten, zoals Vanquish en Steeler (ook omgeving Giethoorn ;) )

Nog één opmerking over Giethoorn (om het perspectief van de ILT te verklaren): De gemeente Steenwijkerland heeft een paar jaar geleden een deal met lokale ondernemers gesloten. Verhuurders waren vrijgesteld van toeristenbelasting. De gemeente wilde dit veranderen, maar daar werd -uiteraard- tegen geprotesteerd.
De gemeente heeft doorgezet, en verhuurders betalen nu toeristenbelasting, maar in ruil daarvoor is een qoutum op bootjes geschrapt. Tegenwoordig is het aantal bootjes dat verhuurd mag worden ongelimiteerd. Er wordt dus als een gek uitgebreid en er komen steeds meer bootjes die in geen velden of wegen op punters lijken, zodat er meer mensen in kunnen. Over de bootjes lopen is tegenwoordig dagelijkse kost...
Maar dit terzijde...

Gr, Arent
I'm no bloody tourist.... Ik wenje Hjir!
Alleen ingelogde leden kunnen reageren.
  • Pagina:
  • 1
  • 2
Tijd voor maken pagina: 0.179 seconden
Gemaakt door Kunena
   
   
   
   
© Zeilersforum.nl