Welkom  

   

Mijn Menu  

   

What's Up  

Geen evenementen
   

Wedstrijd  

Geen evenementen
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
Welkom, Gasten

Onderwerp: LiFePO4 - welke omvormer, lader en waarom

LiFePO4 - welke omvormer, lader en waarom 27 apr 2025 20:16 #1622685

  • PvdE
  • PvdE's Profielfoto
  • Offline
  • Gebruiker
  • Berichten: 474
Hallo allemaal,
Ik wil aan boord van mijn Kolibri 660 een LiFePO4 accu zetten i.p.v. mijn huidige loodaccu. Deze heb ik inmiddels besteld: www.pureacell.nl/webshop/smart...31/smart-12-100.html
Dit is een accu met ingebouwd BMS en zou dus zonder meer bruikbaar zijn in het systeem.

Behalve dat de laadspoel van de buitenboordmotor (Mercury 6pk, 80W volgens het boekje) beschermd moet worden. Ik heb me wat verdiept in de mogelijkheden, en ik zou verwachten dat voor dit doel deze DC-DC converter qua capaciteit voldoende zou moeten zijn: Victron Orion-Tr 12/12-9A (110W) isolated. Echter, in de beschrijving staat dat deze niet bedoeld is om een accu op te laden. Maar waarom? Het alternatief zou dan deze zijn: Victron Orion-Tr Smart 12/12-18A (220W) geïsoleerd. Wat is er zo smart aan?

En dan de gewone 220V acculader. Ik heb nu een CTEK MULTI XS 4003. Een redelijk moderne lader, maar is hij nog bruikbaar? Ik vermoed van niet, maar wellicht zijn er andere ervaringen.
Elisabeth - Kolibri 660 - Marina Numansdorp
Alleen ingelogde leden kunnen reageren.

LiFePO4 - welke omvormer, lader en waarom 27 apr 2025 22:55 #1622696

  • Booty24
  • Booty24's Profielfoto
  • Offline
  • Gebruiker
  • Berichten: 2165
Je hebt een interne bms die de lfp accu beschermt.
Je hebt meer Ah in je tank dan in je accu. En die wil je benutten.

Bij een loodaccu neemt bij het opladen de weerstand toe, neemt de laadstroom af en neemt de belasting voor lader en voltage regulator af. Ook schakelt de loodaccu niet af en dus ziet de regulator altijd “12V”.
Deze combinatie zorgt ervoor dat je “oneindig” kan laden zonder dat het allemaal te warm wordt.

Een lfp met bms wijkt daar van af en daar moet je iets voor doen:
Eenvoudigste is het laden op de motor weg laten en een grotere lfp kiezen of een zonnepaneeltje.

Wel opladen op de motor:
Semi-handmatig (doe je bij olietemperatuur ook zo):
-tegen oververhitting: temperatuuralarm op laadspoel en op voltageregulator met alarm: handmatig motor uit, laadkabel los, motor aan
-tegen uitschakelen accu-bms omdat deze vol is:
—-niet laden als deze bijna vol is; of
—-HVolt alarm lager dan de bms en handmatig uitschakelen (motor uit; lader uit; motor aan); of
—-bms HVolt hoger dan laadspoel-V, eventueel middels een accurate DC-DC. Die DC-DC moet dan de laadspanning wel langdurig continue vol kunnen houden. Die kleine Victrons kunnen dat in ieder geval niet (Die heb ik daarom ook nog in mijn rommelbak liggen). Tevens weet ik niet of je voltage regulator aan een DC-DC genoeg heeft om het voltage goed te reguleren. (Daartoe heeft “de normale DC-DC lfp oplossing” parallel een loodaccu staan. Die is vaak als start accu aanwezig. De DC-DC moet de laadstroom beperken om de temperatuur te berken en dus kleiner zijn dan de lader. Daarnaast moeten ze zelf niet te warm worden. Een temperatuur bescherming zit bij Victron alleen in de 18 smart, de 30 smart en in de TR, maar die zijn in jouw geval te groot. De kleintjes hebben dat niet. Daar kwam ik ook pas na aanschaf achter…..)

Automatiseren: ik heb daartoe twee relais (van die blokvormige zoals in de auto) in de AC koppeling tussen laadspoel en regulator. Die mag je wel schakelen terwijl de motor loopt (de regulator kan stuk gaan als je de DC er af haalt, maar de AC er af halen gaat prima): die schakelt af op HTemp, op LTemp, HVolt. En schakelt alleen AAN als die voorwaarden weg zijn. Dus na motor uit dan loopt de HTemp redelijk snel terug onder de 45gr en gaat het laden bij hernieuwde motor start weer aan. Dit kost een extra kabeltje naar je motor en en kleine ingreep. Moet je er alleen nog voor zorgen dat dit eerder gebeurt dan dat de bms dit doet.

De handleiding van de lader CTEK MULTI XS 4003 vermeldt te hoge laadvoltages (14.4V en 14.7V), een loodaccu-cyclus en een beperkte laadstroom van 4A. Sommige CTEKs hebben ook een constant V profiel, maar dat heeft deze niet.

Een lader van 15A komt meer in de richting. Ik heb een Victron IP65.

Zie ook mijn ZF lfp draadje: zeilersforum.nl/index.php/forum-hoofdmenu-37/73-stroom-elektrische-apparatuur-aan-boord/591227-enkele-lifepo4-bank-zonder-startaccu-wat-nu?
Niet helemaal hetzelfde, maar wel mijn leercurve.
Booty 24 solo en Efsix. Voorheen Harmony 42.
Laatst bewerkt: 27 apr 2025 23:12 door Booty24.
Alleen ingelogde leden kunnen reageren.

LiFePO4 - welke omvormer, lader en waarom 28 apr 2025 04:13 #1622701

  • DeBommel
  • DeBommel's Profielfoto
  • Offline
  • Gebruiker
  • Berichten: 1160
Ik zou de buitenboord er helemaal buiten laten, dat levert amper wat op qua laden.

Je hebt praktisch 100 Ah beschikbaar, daar doe je makkelijk 2-3 dagen mee. Tenzij je een superinefficiente koelbox hebt. Laden in de haven, klaar.

(Waarschip 725 met Dometic koellade. Lang gedubt:zonnepanelen, laden via laadspoel. Nadat ik een energiebaans had gemaakt bleek ik dik tien dagen zonder laden te kunnen. Meer dan genoeg voor mijn gebruik.)

Je lader moet het juiste laadprofiel aankunnen, dat kan deze CTEK, als ik de vorige poster lees, blijkbaar niet. Op Marktplaats zetten en een geschikte lader halen. Gaat je LFP een stuk kanger van mee.

Geld dat je bespaart door geen DC-DC te kopen kun misschien nog in een grotere LFP stoppen als je bang bent zonder sap te komen zitten.

Ten slotte: de simpele Orions leveren altijd spanning. Eentje die als lader kan werken slaat af als de accu vol is. Of het BMS dat voor je doet weet ik niet. Die levert normaal gesproken de “high voltage disconnect”.
Waarschip 900+ "Merlin" | Zeeton 24 "Code Rood" | Waarschip 725 "Ontward"
Laatst bewerkt: 28 apr 2025 04:19 door DeBommel.
Alleen ingelogde leden kunnen reageren.

LiFePO4 - welke omvormer, lader en waarom 28 apr 2025 04:35 #1622702

  • 3Noreen
  • 3Noreen's Profielfoto
  • Offline
  • Gebruiker
  • Berichten: 16678
PvdE schreef :
Behalve dat de laadspoel van de buitenboordmotor (Mercury 6pk, 80W volgens het boekje) beschermd moet worden. Ik heb me wat verdiept in de mogelijkheden, en ik zou verwachten dat voor dit doel deze DC-DC converter qua capaciteit voldoende zou moeten zijn: Victron Orion-Tr 12/12-9A (110W) isolated. Echter, in de beschrijving staat dat deze niet bedoeld is om een accu op te laden. Maar waarom? Het alternatief zou dan deze zijn: Victron Orion-Tr Smart 12/12-18A (220W) geïsoleerd. Wat is er zo smart aan?

Een Victron Orion-Tr Smart 12/12-18A (220W) gaat je Mercury 6pk, 80W nooit beschermen. Immers de gevraagde 220W is aanzienlijk meer dan de 80W die je Mercury kan leveren. De Victron Orion zorgt er voor dat de Mercury kort gesloten wordt.
“Have we officially entered the post-truth era?” (Harari)
Laatst bewerkt: 28 apr 2025 04:36 door 3Noreen.
Alleen ingelogde leden kunnen reageren.

LiFePO4 - welke omvormer, lader en waarom 28 apr 2025 05:02 #1622703

  • DeBommel
  • DeBommel's Profielfoto
  • Offline
  • Gebruiker
  • Berichten: 1160
Goed punt. Zo’n DC-DC wordt veelal op de klassieke startaccu aangesloten, dan speelt dat niet.
Waarschip 900+ "Merlin" | Zeeton 24 "Code Rood" | Waarschip 725 "Ontward"
Alleen ingelogde leden kunnen reageren.

LiFePO4 - welke omvormer, lader en waarom 29 apr 2025 21:31 #1622985

  • PvdE
  • PvdE's Profielfoto
  • Offline
  • Gebruiker
  • Berichten: 474
Allen, dank voor de reacties tot zover.

Voor nu beperk ik me maar tot het laden via walstroom. Dat moet inderdaad voldoende zijn. Komt dat laden via de BBM dynamo later wel een keer.

Blijft de keuze van de lader: fabrikant PureAcell adviseert de Victron IP22. Maar die IP65 is ook geschikt. En er zijn verscheidene varianten. Keuzes, keuzes...
Elisabeth - Kolibri 660 - Marina Numansdorp
Alleen ingelogde leden kunnen reageren.

LiFePO4 - welke omvormer, lader en waarom 29 apr 2025 22:18 #1622986

  • Booty24
  • Booty24's Profielfoto
  • Offline
  • Gebruiker
  • Berichten: 2165
Ik heb ook een kleine boot en koos daarom voor een waterdichte variant, tevens omdat ik hem nu niet vast gemonteerd heb.
Ik heb 280Ah en daarom 25A.
Kies je de 15A variant voor 100Ah dan is er ook een houder te koop.

De IP22 heeft ventilatiegaten en moet je vast monteren.

Beide gebruiken dezelfde app en hebben dezelfde laadprofielen en mogelijkheden je eigen op te geven.
Booty 24 solo en Efsix. Voorheen Harmony 42.
Laatst bewerkt: 29 apr 2025 22:20 door Booty24.
Alleen ingelogde leden kunnen reageren.

LiFePO4 - welke omvormer, lader en waarom 30 apr 2025 04:27 #1622991

Heel opmerkelijk dat Victron hun laders vernoemt naar de IP rating die ze dragen :unsure:
Laatst bewerkt: 30 apr 2025 04:28 door Nachtvlinder.
Alleen ingelogde leden kunnen reageren.

LiFePO4 - welke omvormer, lader en waarom 30 apr 2025 17:49 #1623074

  • PvdE
  • PvdE's Profielfoto
  • Offline
  • Gebruiker
  • Berichten: 474
Inderdaad, vreemd.

Deze verkoper heeft wel een mooi overzicht van de verschillen: www.druppellader.com/victron-b...ip67-de-verschillen/
Elisabeth - Kolibri 660 - Marina Numansdorp
Laatst bewerkt: 30 apr 2025 17:56 door PvdE.
Alleen ingelogde leden kunnen reageren.

LiFePO4 - welke omvormer, lader en waarom 30 apr 2025 18:21 #1623078

  • Philip
  • Philip's Profielfoto
  • Offline
  • Gebruiker
  • Berichten: 8369
Als je tweedehands of met oude voorraad gaat shoppen: pas op voor verschillende (software) versies binnen een product.
Van de IP22 bijvoorbeeld heeft de Rev1 geen tailcurrent-afschakel-functie en de Rev2 wel. Met de app van victron in de demo mode kun je de precieze verschillen zien maar dat is wel zoeken als je niet weet wat je eventueel mist.
Laatst bewerkt: 30 apr 2025 18:25 door Philip.
Alleen ingelogde leden kunnen reageren.

LiFePO4 - welke omvormer, lader en waarom 30 apr 2025 18:26 #1623079

  • PvdE
  • PvdE's Profielfoto
  • Offline
  • Gebruiker
  • Berichten: 474
Dank voor de tip, maar ik wil gewoon een nieuwe kopen, waarschijnlijk de IP65 12/15.
Elisabeth - Kolibri 660 - Marina Numansdorp
Alleen ingelogde leden kunnen reageren.
Tijd voor maken pagina: 0.123 seconden
Gemaakt door Kunena
   
   
   
   
© Zeilersforum.nl