Welkom  

   

What's Up  

Geen evenementen
   

Wedstrijd  

Geen evenementen
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
Welkom, Gasten

Onderwerp: Basic elektriciteit, vragen van een dummy.

Basic elektriciteit, vragen van een dummy. 18 aug 2026 18:20 #1698233

Ik heb nog eens goed naar mijn accu's gekeken en denk dat ik een en ander uitgevogeld heb. Maar dat wil ik graag checken bij mensen hier die er meer verstand van hebben.

Er staan twee accu's onder de vloer van de kajuit, met grote stickers 'Pb' erop. Lood dus, en gezien het feit dat er op die plaats geen ventilatie is vermoed ik AGM.

Ze lijken in serie geschakeld, wat logisch lijkt omdat ik voor het starten van de motor beide hoofdschakelaars moet omzetten.

1. Wordt bij varen op de motor eerst de startaccu opgeladen en daarna de huishoudaccu?

De metertjes gaven de laatste keer dat ik keek het volgende aan: 14,4V voor de startaccu, 4,3V voor de huishoudaccu. Dit is waarom ik dacht dat de instrumenten het niet deden. (Ik bleek achteraf de instrumenten niet aangezet te hebben op het schakelpaneel.) Als je ze aan zet werken de instrumenten gewoon.

2. Hoe kan ik controleren of de huishoudaccu nog ok is? Moet ik een tijdje gaan motoren om te zien in hoeverre deze nog opgeladen wordt? Of is het handiger om een keer een druppellader aan de walstroom te hangen? En kan ik die dan op de huishoudaccu aansluiten of moet de set als geheel worden opgeladen?

Ik snap wel dat als hij snel weer leeg is dat dan het levenseinde rap dichterbij komt.

De huishoudaccu wordt zover ik het nu kan beoordelen gebruikt voor de instrumenten (brandstofmeter, log, dieptemeter mogelijkheid om een plotter aan te sluiten), navigatieverlichting, binnenverlichting en een koelbox. Ik wil ook een stuurautomaat installeren, en de mogelijkheid open houden voor een vaste marifoon en AIS in de toekomst.

3. Hoeveel Ah heb ik hiervoor nodig? Voorlopig vaar ik tot max 4-5 bft op IJsselmeer maar dat zal waarschijnlijk wel gaan toenemen en ook denk ik dat ik uiteindelijk wel op zee terecht ga komen.

Ik wil hiervoor een LiFePO4 accu installeren.

4. Kan ik deze beter als gescheiden systeem opbouwen of zijn er mogelijkheden om een en ander te koppelen?

5. Kan ik de huidige huishoudaccu loskoppelen en vervangen voor een LiFePO4 (die ik dan via 230V of zonnepanelen oplaad) of kan ik beter wat ik heb laten staan en een losse accu elders installeren?

Ik hoop dat ik mijn gedachtenkronkels een beetje begrijpelijk heb opgeschreven. Ik heb voor nu even geen foto van de situatie helaas. Hopelijk kunnen jullie mij voorzien van advies en aangeven of ik ergens iets verkeerd begrepen heb.
Alleen ingelogde leden kunnen reageren.

Basic elektriciteit, vragen van een dummy. 18 aug 2026 18:39 #1698234

Ik denk dat je accu's parallel staan geschakeld en niet in serie - ik neem aan dat je geen 24-voltssysteem hebt, en al helemaal niet dat het 6V-accu's zijn (accus in serie -> voltages optellen).
Hoe, wanneer en in welke volgorde je accu's worden opgeladen is niet a priori te zeggen. Als ze zonder verdere scheiding parallel staan, dan worden ze als een enkele accubank geladen, dus gelijktijdig.
Als je langere tijd 4V hebt gemeten op je huishoudaccu dan kun je ervan uitgaat dat-ie stuk is. Langere tijd (zeker in koud weer) ontladen laten sloopt de accu.
Voor 3-4-5 was er gisteren of eergisteren nog een ander onderwerp geopend op dit forum. Heel kort: ja, je kunt een LiFePo4-accu plaatsen als huishoudaccu ipv de huidige loodaccu. Op een bootje van het formaat Leisure 17 (toch?) zou ik het bij een kleintje houden - 100Ah ofzo. Die kun je niet zonder meer met je dynamo laden of parallel schakelen met je startaccu. Je dynamo laadt de startaccu. Je houdt de huishoudaccu volledig gescheiden of je laadt hem op met een dc-dc-lader tussen startaccu en huishoudaccu. Je kunt hem ook laden met een zonnepaneel, maar heb je daar plek voor?
Alleen ingelogde leden kunnen reageren.

Basic elektriciteit, vragen van een dummy. 18 aug 2026 19:17 #1698239

Ik heb inmiddels een nieuwe boot, een Albin Vega. Dus iets meer ruimte, ook voor een zonnepaneeltje. De Leisure was helemaal kaal, daar kon ik zo een 12V systeem inbouwen. Hier heb ik iets bestaands dat voor de startmotor werkt, maar voor de rest niet zoveel heeft.

Ik kan dus het beste een tweede groep maken op een nieuwe accu als ik het goed begrijp. Nog even nadenken of ik die accu ook onder de kajuitvloer wil. Dat is waarschijnlijk geen handige plek als ik die moet opladen.
Alleen ingelogde leden kunnen reageren.

Basic elektriciteit, vragen van een dummy. 18 aug 2026 19:18 #1698240

  • Booty24
  • Booty24's Profielfoto
  • Offline
  • Gebruiker
  • Berichten: 2316
Eens. Ze staan parallel, zeer waarschijnlijk. Volg de dikke kabels. De zwarte komen bij elkaar en de rode gaan normaal gesproken naar een accuscheider. Is dat niet zo dan is het één parallel set. Maar dan horen ze hetzelfde voltage aan te geven. Bijzonder is dat je instrumenten het wel doen. Kortom, opnieuw meten en draadjes volgens. Die ongerijmdheden moeten opgelost.
Het boekje Stroom aan boord van Victron is heel behulpzaam.

Nieuwe LFP voor huishoud en die alleen laden met de acculader. Of je 100 of 300Ah koopt maakt voor het werk geen verschil en in prijs weinig. Fijn is groter wel (12V waterkoker!). Praktisch: meet de tweede accu op en koop de LFP maat die op die plek past. Die heeft dan 3-4x de capaciteit van de oude. De rode kabel naar de scheider of dynamo van die accu haal je weg.

Dan heb je twee gescheiden systemen: startaccu op te laden door de dynamo; huishoudaccu op te laden door een walstroom lader met een LFP profiel.
Later kan je dan eens kijken of je ook wilt laden met een PV paneeltje (makkelijk) of met een DC-DC vanaf de motor (eerst inlezen; hoe kleine de dynamo hoe lastiger en hoe logischer PV wordt).
Booty 24 solo en Efsix. Voorheen Harmony 42.
Laatst bewerkt: 18 aug 2026 19:19 door Booty24.
Alleen ingelogde leden kunnen reageren.

Basic elektriciteit, vragen van een dummy. 18 aug 2026 19:54 #1698250

  • Unster
  • Unster's Profielfoto
  • Offline
  • Gebruiker
  • Berichten: 504
Je kan de accu met 4,3V proberen op te laden. Misschien kun je er nog een tijdje mee door, dan heb je rustig de tijd om je plan uit te werken.
Maar zet hem niet onbeheerd aan een (druppel)lader, als hij echt stuk is, heb je kans dat de lader bIjft doorlaten en de accu gaat droogkoken.

Mijn boot is ongeveer net zo groot. Als ik nu over zou moeten naar een nieuwe accu, kwam er een 316ah lifepo in. Daarmee kan ik op mijn gemak naar Engeland met stuurautomaat, koelkast etc. Laden zou ik alleen doen met walstroom (en evt zonnepaneel als ik een plekje kan vinden), niet met dynamo.
Laatst bewerkt: 18 aug 2026 19:59 door Unster.
Alleen ingelogde leden kunnen reageren.

Basic elektriciteit, vragen van een dummy. 18 aug 2026 20:00 #1698251

  • Waterblok
  • Waterblok's Profielfoto
  • Offline
  • Gebruiker
  • Berichten: 5839
Je hebt twee hoofdschakelaars, wat schakelen die plus en min of twee keer plus?
Zou de kabels van schakelaars naar accu's volgen.
Lopen er kabels tussen de twee accu's?
Alleen ingelogde leden kunnen reageren.

Basic elektriciteit, vragen van een dummy. 18 aug 2026 20:13 #1698255

Unster schreef :
Je kan de accu met 4,3V proberen op te laden. Misschien kun je er nog een tijdje mee door, dan heb je rustig de tijd om je plan uit te werken.
Maar zet hem niet onbeheerd aan een (druppel)lader, als hij echt stuk is, heb je kans dat de lader bIjft doorlaten en de accu gaat droogkoken.

PAS OP!!!!!
Grote kans op H2S-vorming! Ga je dood van. Echt.
Schippers schoffelen niet
Alleen ingelogde leden kunnen reageren.

Basic elektriciteit, vragen van een dummy. 18 aug 2026 20:21 #1698262

  • Prutske
  • Prutske's Profielfoto
  • Offline
  • Gebruiker
  • Berichten: 446
Waterblok schreef :
Je hebt twee hoofdschakelaars, wat schakelen die plus en min of twee keer plus?
Zou de kabels van schakelaars naar accu's volgen.
Lopen er kabels tussen de twee accu's?

Ik heb wel eens een parallelle accu setup aangetroffen met een hoofdschakelaar tússen de twee accu’s. Wel handig met onderhoud.

Inzicht begint met een tekening van je elektrisch systeem.
Drukknopschipper
Alleen ingelogde leden kunnen reageren.

Basic elektriciteit, vragen van een dummy. 18 aug 2026 20:27 #1698264

Stootwillie schreef :
Voor 3-4-5 was er gisteren of eergisteren nog een ander onderwerp geopend op dit forum.

Dat is dit draadje. Wellicht interessant voor je. Ik denk dat mijn laatste plan (geheel gescheiden) waarschijnlijk het meest 'fool-proof' is. Maar ik hoor op dat draadje nog graag of daar op of aanmerkingen op komen
Vroeger FJ en OK-jol gezeild, na jaren eindelijk weer een eigen boot (V22) en nu een upgrade naar een FS26 'YNYS'
Alleen ingelogde leden kunnen reageren.

Basic elektriciteit, vragen van een dummy. 18 aug 2026 20:33 #1698267

  • Booty24
  • Booty24's Profielfoto
  • Offline
  • Gebruiker
  • Berichten: 2316
Berghout-2 schreef :
Unster schreef :
Je kan de accu met 4,3V proberen op te laden. Misschien kun je er nog een tijdje mee door, dan heb je rustig de tijd om je plan uit te werken.
Maar zet hem niet onbeheerd aan een (druppel)lader, als hij echt stuk is, heb je kans dat de lader bIjft doorlaten en de accu gaat droogkoken.

PAS OP!!!!!
Grote kans op H2S-vorming! Ga je dood van. Echt.
Zeker!

En ook als die accu’s parallel staan! Zolang je niet weet wat er aan de hand is de rode kabel van de verdachte accu wegnemen. Bij twijfel van allebei.
Booty 24 solo en Efsix. Voorheen Harmony 42.
Alleen ingelogde leden kunnen reageren.

Basic elektriciteit, vragen van een dummy. 19 aug 2026 08:34 #1698318

  • Philip
  • Philip's Profielfoto
  • Offline
  • Gebruiker
  • Berichten: 8540
Je meet verschillende voltages op de twee accu's. Ze zijn dus helmaal niet parallel (of serie geschakeld) maar staan los van elkaar.

14,4V voor de startaccu tijdens het laden is goed. Was dat aan de walstroom of met de motor aan? Wat is het voltage na een tijdje rust?

4,3V voor de huishoudaccu is stuk. Dat hoef je niet eens meer echt te proberen, afvoeren bij de ijzerboer en nog een paar euro krijgen voor het lood.

Maar de 4,3v op de huishoud accu tijdens het laden betekend dat die ook niet geladen wordt. Ga even kijken hoe de lader zit aangesloten en ook hoe het laden vanaf de motor gaat. Zo maar een nieuwe accu plaatsen zou weer tot vroegtijdig overlijden kunnen gaan.

Maak ook wat foto's, kan kunnen we beter helpen.
Laatst bewerkt: 19 aug 2026 08:34 door Philip.
Alleen ingelogde leden kunnen reageren.

Basic elektriciteit, vragen van een dummy. 19 aug 2026 10:55 #1698347

  • AdB
  • AdB's Profielfoto
  • aanwezig
  • Gebruiker
  • Berichten: 5040
Is die 4,3V gemeten met een multimeter of met meter op het paneel?
Omdat de instrumenten het wel doen als ze worden aangezet zou de meter op paneel mijn eerste verdachte zijn.

Accu's apart meten met een multimeter geeft meer duidelijkheid.
geen Tornado sport meer.
Een monohull is eigenlijk een multihull die niet "af" is...
Alleen ingelogde leden kunnen reageren.

Basic elektriciteit, vragen van een dummy. 19 aug 2026 14:42 #1698370

  • koko
  • koko's Profielfoto
  • Offline
  • Gebruiker
  • Berichten: 16073
Bij dit soort topics en vragen mis ik foto’s. Die vertellen vaak meer dan duizend woorden en halen (een deel van) het speculeren er wat meer uit.
Foto’s van de schakelaars, en dan ook van de aansluitingen, paneeltjes, accu’s, bedradingen en verbindingen daarin; alles eigenlijk.
Alleen ingelogde leden kunnen reageren.

Basic elektriciteit, vragen van een dummy. 19 aug 2026 14:58 #1698375

  • Menno
  • Menno's Profielfoto
  • Offline
  • Gebruiker
  • Berichten: 4406
En om het voor jezelf en voor ons duidelijker te maken: maak tekeningen van de componenten en de verbindingen daar tussen. Je zou kunnen beginnen met alles was dicht bij de accu's zit, zoals:
  • accu's
  • hoofdschakelaar
  • hoofdzekering
  • laders
  • alternator
  • accuscheider
  • shunt
  • accumonitor


De individuele verbruikers op de huishoudaccu en het 230V-circuit zou je om te beginnen nog even buiten beschouwing kunnen laten. Volg vanaf de plus-pool van de accu's alle bekabeling, en je zou vanzelf weer op de min-pool uit moeten komen. Als je componenten tegenkomt die je niet herkent maak je er een foto van en post die hier.
Alleen ingelogde leden kunnen reageren.

Basic elektriciteit, vragen van een dummy. 19 aug 2026 15:43 #1698378

  • roblisto
  • roblisto's Profielfoto
  • Offline
  • Gebruiker
  • Berichten: 3288
Lig je niet ergens bij Kampen in de buurt? Wellicht ketelhaven.
Ik ben daar het 3e weekend van september. Wil wel met je meekijke,

Groet, Rob
Alleen ingelogde leden kunnen reageren.

Basic elektriciteit, vragen van een dummy. 19 aug 2026 16:52 #1698384

roblisto schreef :
Lig je niet ergens bij Kampen in de buurt? Wellicht ketelhaven.
Ik ben daar het 3e weekend van september.

Kiloracer?

Ik moet zelf helaas werken dat weekend.

Ik lig in Lelystad, Houtribhaven.

Ik ga eerst maar eens op nader onderzoek uit. Heb wel tekeningen van het systeem, ga die wel meenemen en op een kopie markeren welke onderdelen ik herken. En alles los doormeten.
Alleen ingelogde leden kunnen reageren.
Tijd voor maken pagina: 0.152 seconden
Gemaakt door Kunena
   
   
   
   
© Zeilersforum.nl