boarderbas schreef :
Er zijn 2 routes;
-Zeil wegnemen tot je weer in je comfortabele Windows bent
-Trimmen met meer zeil
Er zijn genoeg klassen van boten zonder rif. Noem bijvoorbeeld Melges 24. Die varen ook gewoon uit, weer of geen weer. Je bent dan wel best druk.
Wil je op de stuurautomaat varen, binnen navigeren of met een kop koffie achter de sprayhood schuilen, dan gaat dat niet werken.
Ik ben geen wedstrijdzeiler, maar momenteel ook geen werkende autopiloot (moet nog geïnstalleerd worden). En zou dus voor de “koffie” optie kiezen.
Er is ook een verschil tussen een vlaag van 36 knopen of constant 36 knopen.
8 jaar terug ging boven de 18 knopen de HA er op. Tegenwoordig vaar ik tot ruim over de 20 knopen met de #1.
Kwestie van ervaring en trimbaarheid van je tuig.
“Casus” in voorbeeld gaat uit van zo’n 20-22 knopen constant en vlagen tot 36 knopen. Constant 36 knopen is volgende etappe

Ik neem aan dat je dan reeft op die 36 knopen, maar bij vlagen van 36 zou je dan wat actiever met de trim kunnen spelen?
Ik ben geen geloven als het gaat om voorzeilen oprollen.
Een slagje kan nog een keer, maar als je écht aan het rollen gaat ben je met name erg gevoelig voor vlagen.
Is dit niet vooral een issue bij genua’s die al snel hun vorm verliezen en speelt dit niet minder bij kleinere voorzeilen zoals een fok?
Ik vaar geen doorsnee boot en mijn zeilen zijn allemaal erg stijf. Die stijfheid van zeilen merk je het meeste bij vlagerig weer. Een boot met strakke zeilen reageert geheel anders dan een boot met oude dacron lappen. Een vlaag wil je zeilen rekken, en als het zeil dat toestaat word het dieper, gaat de bolling naar achteren en trekt je schuit met zijn gangboorden door het water. Dat laat je wind anders beleven.
Herkenbaar. Bij onze vorige boot had ik dat probleem met een genua 1 en vandaag werd in verrast door een plotselinge windtoename (niet voorspeld in de GFS) waarbij ik in de vlagen het achterlijk van de keerfok niet dicht kreeg gehouden in 23-26kn vlagen. Flink klapperen en lekkere bolling achterin inderdaad.
Ik heb een masttop met klein grootzeil en mega genua. Op een fractioneel boot is het veel gemakkelijker. Traveller in de hand, twist in je tuig en gaan. Een main fine is ook iets wat je in dat soort omstandigheden gaat waarderen.
Onze boot heeft helaas geen traveller, dus die optie om twist te regelen, mis ik helaas nog: